Poczułam wówczas niesamowitą moc płynącą z praktyki jogi

Joga jest połączeniem ciała, umysłu i duszy. Jakie korzyści płyną z regularnej jej praktyki? Czy jest w stanie nas wyciszyć i czy pomoże w utracie zbędnych kilogramów? Na te i inne ciekawe pytania odpowie w wywiadzie Ewelina Żurowicz, mgr fizjoterapii i właścicielka Mandala Joga w Kołobrzegu.

Gazeta Kołobrzeska: Od ilu lat zajmuje się pani jogą?

Ewelina Żurowicz: Można powiedzieć, że od 2004 roku, kiedy to po urodzeniu swojego pierwszego dziecka miałam duże dolegliwości w obszarze lędźwiowo- krzyżowym kręgosłupa. Medycyna konwencjonalna nie dawała żadnych rezultatów, dlatego zainteresowałam się alternatywną formą przeciwdziałania bólowi. Tam, gdzie wówczas mieszkałam, spotkałam joginów, którzy zaprosili mnie do siebie i pokazali proste asany, czyli pozycje jogi, na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Po praktyce poczułam ulgę w ciele fizycznym i niesamowity spokój w głowie. Wszystko, co w głowie kłębiło się i nie dawało spokoju po praktyce wyciszyło się, odeszło, jakby ktoś wyczyścił mi umysł. Poczułam wówczas niesamowitą moc płynącą z praktyki jogi. Od tamtego czasu praktykuję regularnie asany, pranajamę (oddech) i medytację.

 

Słowo joga to scalenie, połącznie z sobą, z naturą. To doświadczenie prawdziwej natury, tego kim jesteśmy, dokąd zmierzamy.

EŻ: Joga jest starożytną filozofią, mającą uniwersalne i ponadczasowe zastosowanie nawet w dzisiejszych czasach. Poprzez narzędzia, jakimi dysponuje joga, wpływa na nasze ciała psychiczne, fizyczne, fizjologiczne i mentalne. Joga jest połączeniem ciała, umysłu i duszy. Poprzez odpowiednią praktykę asan ćwiczymy ciało, poprzez praktykę koncentracji, uważności i medytacji. Wpływamy na umysł, a poprzez zwiększenie świadomości doświadczamy duchowości. Joga ma holistyczne podejście do człowieka poprzez zrozumienie siebie i praw natury, odzyskujemy balans i zdrowie w ciele i harmonię w życiu.

 

Jakie benefity i korzyści zdrowotne zauważyła pani u siebie ćwicząc jogę?

EŻ: Od kiedy zaczęłam ćwiczyć jogę, zmniejszyły się dolegliwości bólowe kręgosłupa, poczułam że joga działa. Zaczęłam obserwować większą wytrzymałość i mobilność swojego ciała – w ogóle zaczęłam lepiej się czuć, mieć więcej energii i siły. Osoby bliskie mówiły, że jestem spokojniejsza i bardziej opanowana, a na początku tego nie zauważałam. Teraz już wiem, że ciało fizyczne i psychika człowieka wzajemnie oddziałują na siebie, że pracując świadomie nad ciałem, jego właściwym ustawieniem, oddziałujemy na psychikę, poprawiamy jej odporność – stajemy się bardziej opanowani. Praktyka jogi zwiększyła moją samoświadomość, lepszy wgląd w siebie, lepszy kontakt z sobą. Tu nie chodzi o perfekcyjną asanę, czyli pozycję jogi, ale o akceptację siebie dzisiaj, bez porównywania się z innymi. Dlatego pozostałam w regularnej praktyce by być obecną i uważną w życiu, by świadomie i z radością przeżywać życie, a nie próbować je przetrwać. Bo co to za życie, jeśli nie ma zadowolenia i radości?

 

Czy jogę może ćwiczyć każdy, czy też są jakieś przeciwwskazania zdrowotne?

EŻ: Joga jest dostępna dla wszystkich. Jest uniwersalną dziedziną, której narzędzia prowadzą do zdrowia, samopoznania i dobrostanu człowieka. Wszystkie ruchy w asanach są zgodne a przeznaczeniem poszczególnych stawów, a więc  każdy może praktykować jogę. Bywają jednak przeciwwskazania  do wykonywania niektórych asan, np. kobiety w trakcie menstruacji nie powinny wykonywać asan skręconych, brzusznych i odwróconych. Każda osoba, która przychodzi na zajęcia, powinna zgłosić swoje dolegliwości czy choroby, z jakimi się zmaga, a nauczyciel jogi uświadomi ją, które pozycje są przeciwwskazaniem.

 

Ile czasu minimum dziennie należy poświęcić, aby mieć dobre efekty w jodze?

EŻ: Efekty osiąga się, kiedy ćwiczymy regularnie. Wystarczy pół godziny dziennie – praktyka każdego dnia powinna być inna. Intensywność praktyki dostosowuje się do możliwości i potencjału praktykującego z uwzględnieniem pozycji stojących, siedzących, skłonów, skrętów, wygięć w tył i pozycji odwróconych.

W jodze chodzi o świadomy ruch, o wzmocnienie tych obszarów, które są słabe i rozluźnienie tych, które są zaciśnięte przywracając właściwy tonus mięśniowy i funkcję określonych części ciała. Częstotliwość praktyki jogi zależy od czasu jakim dysponujemy. Joga nawet raz w tygodniu jest cenniejsza niż wcale. Ja w swojej szkole zachęcam uczniów do praktyki minimum dwa razy w tygodniu po 1,5 godziny.

 

Jakie schorzenia zdrowotne można zniwelować lub zmniejszyć za pomocą ćwiczeń jogi?

EŻ: Joga może zniwelować dolegliwości bólowe kręgosłupa (dyskopatię), bóle karku i barków, rwę kulszową, bóle kolan, bioder ale również może wpłynąć pozytywnie na bezsenność czy stany depresyjne. Praktykowanie asan pomaga uzyskać równowagę wewnętrzną, pozbyć się lęków i osiągnąć większy spokój. Włączając do praktyki asan ćwiczenia oddechowe (pranayama) wyciszamy układ nerwowy – łagodzimy objawy nerwicy. Jogę mogą praktykować osoby w każdym wieku i z różnymi dolegliwościami dostosowując praktykę do swoich możliwości i dolegliwości. To już tak wiele korzyści, a to nadal nie wszystko. W jodze występuje bardzo dużo pozycji odwróconych, które zwiększają dopływ krwi i tlenu do naszego mózgu, dzięki czemu zaczynamy myśleć nieco jaśniej i być bardziej kreatywni. Z kolei pozycje skrętne, których nie brakuje w jodze, pobudzają jelita do działania, dzięki czemu odczuwamy dużo mniej problemów układu trawiennego.

 

Czy to prawda, że poprzez ćwiczenia jogi wysmukla się nam sylwetka i wydłuża kręgosłup? 

EŻ: Praktyka jogi rozluźnia mięśnie i pobudza mięśnie głębokie, pozwalając na zachowanie prawidłowej postawy, przez co wpływa na wysmuklenie sylwetki i wydłużenie kręgosłupa. Aby tego doświadczyć, należy regularnie, wnikliwie i cierpliwie praktykować. Każdy ruch uczymy się robić w połączeniu z oddechem, który wprowadza nową jakość i balans w ciele. Wiadomo, że zmiana nie pojawi się jak za pomocą czarodziejskiej różdżki. Wymaga regularności i świadomości wykonywania pozycji.

 

Ile przeciętnie kosztują zajęcia jogi w grupie?

EŻ: W mojej szkole koszt zajęć zależy od częstotliwości praktyki w miesiącu kalendarzowym. Im więcej w miesiącu praktykujemy, tym pojedyncze wejście jest tańsze. Wszelkie aktualne informacje jak grafik, cennik dostępne są na stronie www.mandalajoga.pl.

 

W ilu zajęciach z trenerem na początku należy uczestniczyć, aby później móc samemu trenować w domu?

EŻ: To wszystko zależy od uczestnika zajęć. Są osoby, które z łatwością wykonują asany, lecz niektórzy potrzebują dłuższego czasu, aby opanować podstawy. W swojej szkole proponuję kurs jogi od podstaw, gdzie przez dwa miesiące spotykamy się dwa razy w tygodniu by w zamkniętej grupie poznawać tajniki asan. Biorący udział w kursie nabierają doświadczenia, zwiększają samoświadomość, doświadczają korzystnych zmian – następnie po skończonym kursie biorą udział w regularnej grupowej praktyce jogi, bo już wiedzą, że jedyne na co mają wpływ, to tylko na siebie.

 

Podstawowy ekwipunek do praktyki jogi to?

EŻ: Ty i trochę przestrzeni – do praktykowania jogi nie potrzeba wiele. Ja zawsze powtarzam swoim uczniom, aby najpierw zaczęli regularnie praktykę, a dopiero później zaczęli inwestować w sprzęt. Praktykując jogę korzystamy z maty do jogi, najlepiej antypoślizgowej, paska do jogi, ponieważ  czasem trzeba przedłużyć rękę lub nogę oraz klocków do jogi, aby podpierać dłonie.

 

Czy jogę można praktykować samemu od początku?

EŻ: Wiadomo, że początkowy kontakt z trenerem jogi jest bardzo istotny, aby prawidłowo zacząć praktykę i nie zrobić sobie kontuzji, wykonując określone pozycje w niewłaściwy sposób.

 

Dziękuje za rozmowę.

 

fot. Łukasz Hajdukiewicz

Komentarze