Podmurówka betonowa – dlaczego warto?

Podmurówka powinna być dostosowana do typu ogrodzenia. Jeśli jest ono ciężkie lub stawia się je na niestabilnym lub nierównym podłożu, wymagana jest wylewana podmurówka pod ogrodzenie. Jej wysokość i głębokość osadzenia w gruncie zależy również od wagi samego płotu, a także miejsca usytuowania. Powinna być bowiem osadzona poniżej poziomu przemarzania gruntu, co wygląda różnie w różnych regionach Polski. Niektóre lekkie konstrukcje ogrodzeniowe nie wymagają podmurówki i stawia się ją przeważnie w celach ozdobnych. W takim wypadku znakomitym rozwiązaniem jest gotowa prefabrykowana podmurówka ogrodzeniowa.

Podmurówka betonowa pod ogrodzenie panelowe

W przypadku płotu panelowego, który posiada lekką ażurową konstrukcję, podmurówka pod ogrodzenie nie jest wymagana, ponieważ lekkie panele doskonale utrzymają się na zakotwiczonych w betonie słupkach. Jeśli ktoś jednak zechce ją mieć, najczęściej wystarczy podmurówka betonowa wykonana z prefabrykatów, które przy obecnej technologii mogą mieć różnorodny design imitujący np. cegłę lub piaskowiec. Wyjątkiem jest bardzo niestabilny grunt, gdzie podmurówka ogrodzenia panelowego musi pełnić rolę stabilizującą płot. W takim przypadku korzystniejsza będzie tradycyjna podmurówka wylewana, której część nawierzchnią później również można pokryć cegłą.

Gotowa podmurówka betonowa

Gotowa wykonana z prefabrykatów podmurówka betonowa jest doskonałym rozwiązaniem pod lekkie ogrodzenia ze względu na wysokie walory estetyczne i bardzo szybki montaż. Składa się z gotowych murków o długości najczęściej całego przęsła, czy panela, czyli 250 cm. Montuje się je do słupków przy pomocy betonowych łączników. Prefabrykowana podmurówka dostępna jest w różnych wysokościach, kolorach i wzorach, dzięki czemu łatwo można dopasować ją nie tylko do koloru ogrodzenia, ale i całej posesji. Tego typu podmurówka ogrodzeniowa podnosi walory dekoracyjne każdego płotu, nadaje mu indywidualny charakter i można ją zamontować nawet samodzielnie.

Kiedy sprawdzi się podmurówka pod ogrodzenia?

Podmurówka ogrodzenia sprawdzi się w przypadku różnego typu płotów do lepszego zabezpieczania posesji przed zwierzętami, czy nadmiernemu przerastaniu roślin. Będzie też doskonałym zabezpieczeniem samych paneli czy przęseł przed wilgocią ciągnącą od gruntu, co przedłuży ich trwałość. Szczególnie dobrze sprawdzi się na gruncie niestabilnym, podmokłym, czy pochyłym w formie wylewanej. Podmurówka betonowa z prefabrykatów natomiast doskonale będzie się prezentować w ogrodzeniach lekkich, którym doda wrażenia masywności i dekoracyjności. Bardzo przydaje się na posesjach, gdzie mieszka pies, który lubi podkopywać się pod ogrodzeniem i uciekać.

Najważniejsze funkcje podmurówki pod ogrodzenie

– Podmurówka jako dodatkowe wzmocnienie ogrodzenia

Ta funkcja podmurówki ma znaczenie szczególnie w przypadku płotów o ciężkich przęsłach, których same słupki nie dałyby rady stabilnie utrzymać. Dotyczy to głównie ciężkich płotów betonowych, czy kutych. Podmurówka w takim wypadku podtrzyma ogrodzenie i przełoży część obciążeń na grunt. Pomoże też w zachowaniu stabilności płotu podczas wiatru, czy innych trudnych warunków atmosferycznych.

– Podmurówka ogrodzeniowa jako element ochrony posesji

Podmurówka pod ogrodzenie zapobiegnie nie tylko ucieczkom pupili domowych, ale też uniemożliwi podkopywanie się dzikich zwierząt, które chciałyby siać spustoszenie na posesji. Będzie skutecznie chroniła także przed przedostawaniem się dzikiej roślinności z sąsiedztwa na własną działkę. Może przyczynić się też do utrudnienia kradzieży elementów ogrodzenia.

– Podmurówka betonowa i jej walory estetyczne

Odpowiednio dobrana podmurówka betonowa może podnieść walory estetyczne całej posesji i nadać jej wyjątkowego charakteru. Wybór różnych wzorów i kolorów umożliwia dobre skomponowanie z zabudową, czy aranżacją ogrodu. Dzięki niej same panele, czy przęsła ogrodzeniowe zyskują nowy odbiór wizualny. W zależności od wyboru odpowiedniego wzoru może dodawać elegancji lub podkreślać styl domu.

Komentarze