Podróż z Kołobrzegu na Śląsk w 5 godzin. Trasa dostanie kolejne fragmenty

W ciągu 22 miesięcy powstanie 46 km drogi S11 między Kępnem, a Olesnem. Na odcinek Siemianice — Gotartów już finalizuje się umowę. W przyszłości ta droga doprowadzi z wybrzeża na Śląsk w 5 godzin. 

Droga S11 – 620 km w 5 godz.

Budowa tej drogi przyczyni się do poprawy jakości szlaków komunikacyjnych nie tylko na terenie woj. wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego. Wpłynie na wyprowadzenie z miast ruchu tranzytowego na całej osi północ-południe poprzez S11.

Do 2030 r. cała S11 połączy Kołobrzeg przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską. Po zakończeniu budowy wszystkich odcinków trasa będzie liczyć ponad 580 km, a wraz ze wspólnym przebiegiem S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) niemal 620 km.

Teraz kierowcy mają do dyspozycji ponad 150 km. Pozostałe odcinki, w zależności od etapu, są już realizowane, bądź prowadzone są prace przygotowawcze. W najbliższych latach pokonanie trasy z Kołobrzegu na Śląsk zajmie nieco ponad 5 godz.

Komfort i bezpieczeństwo podróży

Realizacja inwestycji, poza zapewnieniem komfortu podróżowania na tym odcinku, przyczyni się do poprawy jakości szlaków komunikacyjnych nie tylko na terenie woj. wielkopolskiego, łódzkiego i opolskiego. Wpłynie bowiem na wyprowadzenie z miast ruchu tranzytowego na całej osi północ-południe poprzez drogę ekspresową S11.

Droga ekspresowa S11 połączy cztery województwa

Do 2030 roku cała S11 połączy leżący na Pomorzu Środkowym Kołobrzeg przez Piłę, Poznań i Kępno z Aglomeracją Śląską. Po realizacji wszystkich odcinków trasa będzie liczyć ponad 580 km, a wraz ze wspólnym przebiegiem S6 od Kołobrzegu do Koszalina (ok. 35,5 km) blisko 620 km. Obecnie kierowcy mają do dyspozycji ponad 150 km (wliczając wspólny przebieg S6 i S11). Dla pozostałych odcinków, w zależności od etapu, inwestycje są już realizowane bądź prowadzone są prace przygotowawcze. W najbliższych latach pokonanie trasy z Kołobrzegu na Śląsk zajmie nieco ponad 5 godz.

Na jakim etapie są kolejne odcinki S11

28 marca została podpisana umowa na budowę 12,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Kępnem i Siemianicami. Za przygotowanie projektu budowlanego oraz realizację prac w terenie odpowiedzialna będzie firma Polaqua. Wartość umowy to 375,6 mln zł.

26 kwietnia podpisano umowę na budowę 10,5-kilometrowego odcinka S11 pomiędzy Gotartowem i początkiem obwodnicy Olesna. Za przygotowanie projektu budowlanego oraz realizację prac w terenie odpowiedzialne będzie konsorcjum firm Mirbud (lider) oraz Kobylarnia (partner). Wartość umowy to 464,9 mln zł.

fot. GDDKiA

Komentarze