Policja apeluje – zabezpiecz działkę przed zimą

Kołobrzeska policja ostrzega przed osobami, które oczekują mniejszego ruchu na ogródkach działkowych, by wykorzystać okazję do włamań i kradzieży.
W okresie zimowym z oczywistych powodów rzadziej odwiedzamy działki rekreacyjne. Okres zimowy jest dla złodzieja idealna porą, ponieważ najczęściej teren ogródków działkowych jest zwyczajnie pusty i nieobserwowany. Niestety zdarza się, że pozostawiony w słabo zabezpieczonych altankach sprzęt ogrodniczy, sprzęt RTV i AGD oraz inne wartościowe przedmioty padają łupem złodziei. Pomimo działań policji zmierzających do ustalania i zatrzymywania sprawców w łamań i kradzieży na terenach ogródków działkowych zjawisko to nadal występuje.
To w okresie zimowym złodzieje często biorą z cel wartościowe przedmioty pozostawione w altankach, takie jak elektronarzędzia ogrodowe, radioodbiorniki i telewizory, lodówki, agregaty oraz drobniejszy sprzęt AGD, narzędzia, a nawet meble. Wandale nie tylko kradną cenne przedmioty, lecz również dokonują zniszczeń oraz dewastują rośliny i wyposażenie działek. Niejednokrotnie straty spowodowane włamaniem oraz powstałymi zniszczeniami znacznie przekraczają wartość skradzionych przedmiotów.
Mundurowi przypominają o zasadach bezpieczeństwa, które należy zastosować przed zimą, by zabezpieczyć się przed złodziejami: 
-zawsze zamykajmy na klucz nie tylko samą altankę, ale również furtkę prowadzącą na naszą działkę.
-w miarę możliwości często zaglądajmy także do naszego ogródka działkowego, nawet będąc tylko przejazdem.
-jeżeli już zostawiamy coś na sezon zimowy w naszej altanie, to warto zrobić zdjęcia tych przedmiotów i spisać numery seryjne.
-warto zainwestować w solidny zamek i kłódkę, a także w mocne okiennice.
-podczas pobytu na działce warto zwracać uwagę na obce osoby kręcące się bez celu w okolicy- może to być sposób zbierania informacji przez złodziei.
-o bezpieczeństwo na działkach warto zadbać wspólnie z sąsiadami- poznać sąsiadów, wymienić się telefonami i zwracać uwagę na działki i wszystkie niepokojące sytuacje.
-wszelkie zagrożenia, podejrzenia i niebezpieczne sytuacje w okolicy należy na bieżąco zgłaszać policji. Pomoc i radę można uzyskać od dzielnicowego, opiekującego się terenem, na którym położona jest działka.

Komentarze