Pomorze Zachodnie i Kołobrzeg wysoko w rankingu

Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” stworzył ranking, który ukazuje najbogatsze samorządy w 2024 roku. Jak w tym zestawieniu wygląda nasz region? Całkiem nieźle.

W rankingu uwzględniono samorządy wszystkich szczebli: województw, miast na prawach powiatu, powiatów i gmin. W kategorii województw, Pomorze Zachodnie osiągnęło drugie miejsce – tuż za Mazowszem, który jest tradycyjnym liderem, ale przed województwem Kujawsko-Pomorskim.

Niewątpliwie świadczy to o bardzo dobrej sytuacji finansowej. Dane pokazują również, że staramy się utrzymywać podobną dynamikę zmian w zakresie zarówno wydatków bieżących, jak i majątkowych. Dodatkowo należy podkreślić, że udział wydatków majątkowych w roku 2025, podobnie jak w latach wcześniejszych, wynosi prawie 45 proc. Za rok 2024 posiadamy również najwyższy udział wydatków majątkowych spośród wszystkich polskich województw – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

W liczbach województwo zanotowało średnio 718,50 zł dochodu w przeliczeniu na mieszkańca, co plasuje je w czołówce rankingu krajowego.

W rankingu miast powiatowych Kołobrzeg zajął ósme miejsce. Na pierwszym miejscu uplasowały się Polkowice (dolnośląskie), tuż za nimi Grodzisk Mazowiecki (mazowieckie). Na podium znalazł się również Pruszcz Gdański (pomorskie).

Zamożność per capita to w 2024 roku 7459,39 zł.

Per capita to łacińskie wyrażenie oznaczające „na osobę”. W kontekście finansowym oznacza to, że całkowite dochody danego samorządu zostały podzielone przez liczbę mieszkańców. Dzięki temu można łatwiej porównywać różne jednostki – niezależnie od ich wielkości. To pomaga ocenić, jak zasobna jest dana gmina, powiat czy województwo w przeliczeniu na jednego mieszkańca – i pozwala lepiej porównać np. wielkie miasta z małymi miasteczkami.

Komentarze