Ponad 2 mln zł z Programu Społecznik. Zobacz, która inicjatywa z naszego powiatu dostanie dofinansowanie

Ekologiczne, angażujące i ciekawe. Dla młodszych i starszych. Na horyzoncie 410 nowych inicjatyw z Programu Społecznik. Warsztaty, spotkania, zawody sportowe, akcje społeczne i profilaktyczne będą realizowane od lutego do lipca.

Program Społecznik umożliwia organizacjom pozarządowym i grupom nieformalnym z całego województwa realizację ciekawych działań społecznych, projektów, warsztatów, zawodów sportowych, badań profilaktycznych. To sprawdzona marka – dla mieszkańców to konkretne działania, a dla NGO’sów to szansa na zdobycie środków na realizację projektów.

– Od lat misją Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego jest promowanie i wspieranie ludzi aktywnych, kreatywnych, społeczników i wolontariuszy oraz wzmacnianie społeczeństwa obywatelskiego. Program Społecznik pozwala budować relacje i więzi społeczne. Przez lata zmieniały się priorytety programu, obecnie są to ekologia i walka ze zmianami klimatu oraz aktywizacja społeczna młodych. Natomiast to, co nie zmienia się od początku to kreatywność, pasja, zaangażowanie w realizację inicjatyw – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Do tej pory, dzięki zaangażowaniu oraz aktywności lokalnych środowisk, pracy społecznej członkiń i członków organizacji pozarządowych, współpracy tysięcy wolontariuszy oraz otwartości partnerów w regionie, zrealizowano blisko 4 tysiące projektów.  Społeczniczki i Społecznicy na realizację inicjatyw mogą otrzymać grant w wysokości 5 tys. zł. Pomorze Zachodnie, jako pierwsze województwo w Polsce, wprowadziło takie rozwiązanie.

Przed nami 410 nowych inicjatyw – po 82 inicjatywy w każdym z 5 subregionów.  W czwartek, 11 stycznia 2024 r. zostały ogłoszone wyniki ostatnio rozstrzygniętego naboru wniosków.

Dzięki programowi stowarzyszenia, fundacje, koła gospodyń wiejskich, ochotnicze straże pożarne organizują „szyte na miarę” danego miejsca inicjatywy. Nie brakuje też działań związanych z ekologią i promocją zdrowego stylu życia, integracją czy aktywizacją młodzieży. Podobnie będzie w tym roku. Listy dofinansowanych projektów dostępne są na stronie Koszalińskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A. – operatora programu oraz Wydziału Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Komisja wybrała inicjatywy z 835 wniosków, które złożyli Społecznicy i Społeczniczki. Projekty proekologiczne, młodzieżowe, integracyjne oraz tzw. „debiuty” mogły otrzymać dodatkowe punkty przy ocenie. W najbliższym czasie odbywać się będą spotkania, podczas których zostaną podpisane umowy.

Rocznie Zarząd Województwa przeznacza 3 mln zł dofinansowania na realizacje Programu Społecznik. Kolejny nabór wniosków wystartuje 2 kwietnia 2024 r.

ZOBACZ LISTĘ SPOŁECZNIKÓW:

Komentarze