Ponad 51 milionów złotych na sortowanie śmieci [ZDJĘCIA]

Odwiedziliśmy dziś Korzyścienko, gdzie podsumowano trwającą przez ostatnie 22 miesiące inwestycję  „Modernizacji Instalacji Komunalnej”.

Jak wskazywali dziś urzędnicy i pracownicy Zieleni Miejskiej, to znaczący krok naprzód jeśli chodzi o postęp technologiczny w przetwarzaniu odpadów. Na miejscu powstała duża hala z jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji – zautomatyzowaną linią do przetwarzania i sortowania odpadów. Koszt tej inwestycji to 51, 2 mln zł brutto. Uzyskane dofinansowanie to 13,5 miliona złotych w ramach dwóch projektów z RPO.

Jak mówiła obecna na miejscu prezydent miasta Anna Mieczkowska: – Gospodarka komunalna i cały proces prowadzący do właściwego zagospodarowania odpadów to jedna z najważniejszych i najkosztowniejszych dziedzin z życia każdego miasta. Przeprowadzona modernizacja pozwoli na ograniczanie kosztów funkcjonowania całego systemu.

Sortowania odpadów komunalnych, wyposażona między innymi w nowe sito obrotowe, separator balistyczny, separatory metali żelaznych i nieżelaznych, a także separatory optyczne, co czyni ją jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji dostępnych na rynku. Nowa linia umożliwi segregowanie i przetwarzanie odpadów zbieranych w sposób selektywny (tworzywa sztuczne oraz papier), a także odpadów zmieszanych. Modernizacja przyczyni się do poprawy jakości segregowanych surowców wtórnych, zwiększy się znacząco ich ilość, zmniejszy się przy tym ilość odpadów wywożonych do dalszego przetwarzania.

Teraz spółka MZZDiOŚ przez 6 miesięcy będzie prowadziła próby eksploatacyjne w celu sprawdzenia pełnej zgodności wszystkich parametrów instalacji z wymogami przepisów.

Komentarze