Posypały się mandaty dla kierowców i pieszych

 

Kilkanaście wystawionych mandatów – to efekt pracy policjantów z kołobrzeskiej drogówki, którzy w środę, 8 lutego patrolowali okolice przejść dla pieszych. Okazało się, że wykroczenia popełniają i  kierowcy, i piesi.

W środę, 8 lutego  kołobrzeska drogówka przeprowadziła akcję mającą podnieść świadomość kierowców dotyczącą tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych i rowerzystów. Policjanci kontrolowali okolice przejść dla pieszych, zwracali uwagę na wykroczenia związane z wyprzedzaniem przed i bezpośrednio na przejściu dla pieszych,  nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych bądź wchodzącemu na przejście.

– Moja wina, przyznaję, nie powinnam się tak zachować  – prawie biła się w piersi przed mundurowymi kobieta, która postanowiła ominąć przejście dla pieszych ,  „skrócić” sobie drogę i przebiec na druga stronę jezdni w miejscu niedozwolonym. Nieodpowiedzialną pieszą mundurowi ukarali 50 zł mandatem karnym. – Mam nauczkę, nigdy już tego nie zrobię – skomentowała odchodząc. Niestety, nie było to jedyne wykroczenie popełnione przez uczestników ruchu i kierowców. Funkcjonariusze ukarali mandatem karnym rowerzystę, który przed przejściem dla pieszych nie zsiadł z roweru i przejechał jednośladem przez całe pasy. Kolejny, tym razem kierowca auta dostawczego zaparkował tuż przed przejściem dla pieszych.  Mężczyzna zaparkował auto w sposób utrudniający widoczność pasów dla pozostałych kierowców, za co został ukarany mandatem karnym.

Jakie błędy najczęściej popełniają kierowcy zbliżający się do przejść dla pieszych i piesi?   – Kierowca powinien zwolnić każdorazowo zbliżając się do przejścia dla pieszych, gdyż ma obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz poruszać się z prędkością, która pozwoli na bezpieczne hamowanie. Niestety, kierowcy nie zawsze przestrzegają tych zasad i zbliżając się do przejścia dla pieszych jadą z nadmierną prędkością. Z kolei, jeżeli chodzi o pieszych to gubi ich roztargnienie, spowodowane tym,  że wchodząc na przejście  słuchają muzyki, patrzą w ekran telefonu, albo  piszą wiadomości  – informuje podkom. Robert Piecyk, naczelnik wydziału ruchu drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kołobrzegu.

Cały materiał w wydaniu papierowym Gazety Kołobrzeskiej, w piątek 10 lutego

Komentarze