Przeprowadzili bezpłatny kurs udzielania pierwszej pomocy

Stowarzyszenie Grupa Ratownicza “PARAMEDIC” przeprowadziła w ostatni piątek bezpłatny kurs udzielania pierwszej pomocy. Warsztaty odbyły się w LO im. M. Kopernika. 

 Sama idea powstania Ratownictwa “Paramedic” czyli  Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego  powstała kilka lat temu. W marcu stwierdziliśmy, że powinniśmy zwiększyć bezpieczeństwo w naszym mieście – o szczegółach akcji opowiedział Mateusz Giec, który poprowadził kurs.  – Obiecaliśmy mieszkańcom, że spotkamy się w tym roku i dlatego zostało stworzone takie szkolenie w naszym mieście. Chcemy uświadomić, że ratowanie zdrowia i udzielenie pierwszej pomocy to nie jest nic trudnego. Wystarczy wiedzieć parę elementów i naprawdę możemy komuś uratować życie. Przede wszystkim się nie bać podejść i zareagować. Powinniśmy jak najszybciej reagować, ponieważ każda mijająca minuta jest na wagę ludzkiego życia.

#bezpiecznemiastokolobrzeg

JAK WYKONAĆ RESUSCYTACJĘ KRĄŻENIOWO-ODDECHOWĄ?

  1. ZADBAJ O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO
  2. SPRAWDŹ CZY POSZKODOWANY REAGUJE NA GŁOS I DOTYK – NIE REAGUJE?
  3. ZAWOŁAJ O POMOC
  4. UDROŻNIJ DROGI ODDECHOWE – ODCHYLAJĄC GŁOWĘ POSZKODOWANEGO KU TYŁOWI
  5. SPRWADŹ ODDECH PRZEZ 10 SEKUND – ODDYCHA / NIE ODDYCHA
  6. JEŻELI NIE ODDYCHA: ZADZWOŃ POD 112 (podaj miejsce, gdzie się znajdujesz i opisz sytuację)
  7. WYKONAJ 3O USISKÓW KLATKI PIERSIOWEJ –  DOKŁADNIE W OKOLICY ŚRODKA KLATKI PIERSIOWEJ (tempo 100/120 na minutę, głębokość 5-6 cm)
  8. WYKONAJ 2 ODDECHY RATOWNICZE (pamiętaj – nie musisz ich wykonywać, jeśli nie posiadacz środków ochrony)
  9. JEŚLI MASZ WIEDZĘ, ŻE W POBLIŻU ZNAJDUJE SIĘ DEFIBRYLATOR AED – wyślij kogoś po niego, włącz urządzenie i postępuj zgodnie z poleceniami głosowymi

fot. Facebook Paramedic

Komentarze