Reggae i dub, czyli sobota w Adebarze

W sobotę 9 września w Laboratorium Kultury „Adebar” wystąpi Mirosław „Maken” Dzięciołowski oraz Joint Venture Sound System.

– Gdy miałem 15 lat punk zmienił moje życie i potem już nigdy nic nie było takie samo. Dziś wielu rzeczy się nie pamięta, ale dokładnie utkwił mi w pamięci moment, gdy w radiu przypadkowo usłyszałem piosenkę ‘Nie chcę jeszcze umierać’ punkowej grupy W.C. z Miastka – wspomina Mirosław „Maken” Dzięciołowski, z którym spotkamy się 9. września w Laboratorium Kultury Adebar o godzinie 18, by poznać historię założyciela pionierskiego polskiego DJ’skiego kolektywu reggae dub – Joint Venture Sound System, który w tym roku celebruje 35 lat scenicznej aktywności.

Maken pochodzi ze Zgorzelca, w którym od 1982 roku rozkręcał punkową załogę, by poprzez swoją wieloletnią działalność w miejscowym MDK uczynić z miasta jeden z wiodących w kraju ośrodków kultury niezależnej. Organizował dziesiątki koncertów punk, hardcore, reggae, ska czy industrial zespołów z kraju i całego świata. To tam w pierwszej połowie lat 90-tych grały takie grupy jak Chumbawamba czy Fugazi. Współpracował z ruchem Wolność i Pokój, jeździł na blokady budowy zapory wodnej w Czorsztynie i spotkania Międzymiastówki Anarchistycznej. Maken założył jeden z pierwszych polskich DJ’skich kolektywów reggae dub – powołany do życia jeszcze w Zgorzelcu i funkcjonujący od 35 lat Joint Venture Sound System. Zagrał tysiące imprez w całej Polsce oraz wielu krajach europejskich, występując w sutannie jako DJ Bass Reprodukktor Xiądz Maken I.

Maken w latach 80. i 90. ubiegłego wieku wydawał własne podziemne pisma muzyczne jak „Łeblep” czy „Kulturkombinat” i aktywnie współpracował z „Anteną Krzyku”, „Qqryq” i wieloma innymi fanzinami. Maken pisał artykuły do „Bruma”, „Plastika”, Onet.pl. Współpracował z TVP Kultura. W Polskim Radio Czwórka od ponad 16 lat prowadzi najważniejszy polski program z muzyką korzeni „Strefa Dread”.

Po spotkaniu z artystą zapraszamy o godzinie 21. na taneczne after party z Joint Venture Sound System. Założycielem Joint Venture Sound System jest Mirosław “Maken” Dzięciołowski – selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj wypełniający swoje obowiązki w sutannie – swoim stałym stroju roboczym. Maken działa nie tylko na scenie sound systemowej – w 2019 roku był oficjalnym DJ’em trasy „Męskie Granie”. Pod hasłem „Szkoła Tańca Ciężkiego” Maken prezentuje radykalną i wielobarwną dubowo – reggae’ową selekcję utworów rzadko granych przez inne sound systemy, ubarwiając ją dźwiękami muzyki etnicznej z różnych zakątków świata, w tym Polski.
Razem z drugim członkiem Joint Venture Sound System, czołowym producentem muzycznym i inżynierem dźwięku Activatorem (Kapela ze Wsi Warszawa, Studio As One) na przestrzeni kilkudziesięciu lat zagrali tysiące imprez w całej Polsce, w Rosji, Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii, Słowacji, Czechach czy Austrii.

Wstęp wolny.

 

 

Komentarze