Rekordowa rysica Diana [WIDEO]

Diana to dwuletnia rysica wypuszczona na wolność w maju zeszłego roku. W tym roku po raz pierwszy została mamą i może pochwalić się przy tym rekordowym miotem.

Samica rysia rodzi z reguły od jednego do maksymalnie czterech potomków w jednym miocie.  Diana urodziła na wolności aż pięć młodych. Jak czytamy na facebookowym profilu Powrót rysia do północno-zachodniej PolskiBardzo długo nie chciała nam ujawnić jak liczne ma potomstwo. Tylko u niej nie udało się niczego ustalić aż do końca lipca. Wielokrotne zastawianie fotopułapek nie przyniosło rezultatu. Rysica sprytnie omijała wszystkie kamery. Jednak w końcu nadeszła chwila prawdy. Przeglądając filmy z jednej z fotopułapek byliśmy pewni, że wzrok płata nam figla. Liczymy: jeden, dwa, trzy, cztery kociaki! Szok! Znowu padł rekord. To już czwarta samica z tak licznym potomstwem w tym roku! Jakie było nasze zaskoczenie, gdy na następnych filmach wyłonił się PIĄTY kociak. Kilka razy przeglądaliśmy i liczyliśmy wszystkie kociaki, ale dowody mówią same za siebie (sami zobaczcie!). Być może jest to pierwszy udokumentowany przypadek posiadania tak licznego potomstwa u rysi. 

Nagranie można zobaczyć poniżej.

Rysie od lat można spotkać w lasach naszego regionu. W 2021 roku pisaliśmy o osobniku, który pojawił się w Lesie Charzyńskim.

 

Komentarze