Rodzaje płynów do płukania ust

Płyny do płukania ust stanowią doskonałe uzupełnienie szczotkowania i nitkowania zębów. Według badań, wspomagając nimi pielęgnację jamy ustnej, jesteśmy w stanie pozbyć się nawet 99% bakterii! Na pewno więc z płukanek korzystać warto. Pytanie tylko jaką wybrać. Sklepowe półki uginają się od rozmaitych preparatów, które mają różne zastosowanie. Zróbmy przegląd oferowanych przez producentów płynów do płukania ust i spróbujmy znaleźć odpowiedź, jak dopasować płukankę do swoich indywidualnych potrzeb.

Płyn do płukania ust to preparat, który składa się głównie z fluoru, soli cynku i związków amoniowych. Jego płynna konsystencja umożliwia docieranie ze składnikami aktywnymi do wszystkich newralgicznych miejsc jamy ustnej. Sprawia to, że płukanka jest w stanie zapobiegać tworzeniu się próchnicy i przebarwień w najbardziej trudno dostępnych obszarach. Tego rodzaju preparat daje też możliwość wzmocnienia szkliwa i odświeżenia oddechu. Trzeba jednak pamiętać, że stosowanie płynu nie zastąpi szczotkowania i nitkowania zębów. Płukanki mogą być użytkowane jedynie w ramach uzupełnienia codziennych czynności pielęgnacyjnych, nigdy zamiast nich.

Działanie płynu do płukania ust

Aby działanie płynu do płukania ust było efektywne, należy korzystać z niego regularnie. Najlepiej robić to dwa razy dziennie, przetrzymując preparat w ustach przez około trzydzieści sekund. Przepłukiwanie jamy ustnej płukanką powinno odbywać się po szczotkowaniu i nitkowaniu. Płyny, które rozmiękczają płytkę nazębną i zaleca się je użytkować przed wyszczotkowaniem zębów, są w zdecydowanej mniejszości.

Rodzaje płynów do płukania ust

Płynów do płukania ust jest tak dużo jak past czy szczoteczek do zębów. Poszczególne, dostępne na rynku płukanki różnią się od siebie składem. Oprócz substancji podstawowych, takich jak wzmacniający szkliwo fluor czy związki amoniowe, w płukankach mogą znajdować się elementy przeciwzapalne, przyspieszające gojenie się ran czy odświeżające. Cieszące się największą popularnością płyny do płukania ust to:

  • Płyny przeciwpróchnicze – wyróżniają się większą zawartością chroniącego szkliwo przed próchniczymi bakteriami fluoru (czasem jest też on zastępowany hydroksyapatytem). Wzmacniają zęby, tworząc na nich ochronną barierę przed atakami drobnoustrojów.
  • Płyny wybielające – to preparaty zawierające dodatkowe substancje ścierne. Dzięki nim mamy szansę skuteczniej pozbywać się ze szkliwa nieestetycznych osadów i przebarwień. Świetnie sprawdzają się zwłaszcza u użytkowników, którzy chcieliby jak najdłużej utrzymać efekty wybielania przeprowadzonego innymi metodami.
  • Płyny remineralizujące – w tych płukankach można zazwyczaj spotkać wypełniający ubytki hydroksyapatyt. Doskonale odbudowują szkliwo zębów, zmniejszając problem nadwrażliwości zębowej. Usuwają też płytkę nazębną i zapewniają jamie ustnej codzienną ochronę przed bakteriami.
  • Płyny odświeżające – to preparaty stworzone z myślą o osobach zmagających się z cuchnącym oddechem, ale też wszystkich, którzy chcieliby móc w każdej chwili odświeżyć wydobywający się z ust zapach. W ich składzie można spotkać głównie ekstrakty z ziół, takich jak mięta czy eukaliptus.
  • Płyny dla dzieci – mają łagodniejsze, bezpieczne dla najmłodszych działanie. W ich składzie nie znajdziemy fluoru (bądź znajdziemy go w znacznie mniejszym stężeniu), SLS, ani innych kontrowersyjnych związków. Zastępowane są one najczęściej ksylitolem (naturalnym słodzikiem, który wzmacnia zęby przed próchnicą), a także ekstraktami z roślin. Z płukanek mogą korzystać dzieci, które ukończyły szósty rok życia.

Jak wybrać płyn do płukania ust dla siebie?

Oprócz wspomnianych wyżej płynów, na sklepowych półkach znajdziemy także wiele innych, w tym płyny antyseptyczne, do aparatów ortodontycznych, implantów czy na suchość jamy ustnej. Jak wśród tylu różnych produktów wybrać coś dla siebie? Przede wszystkim decyzję zakupową należy poprzedzić kompleksową analizą stanu własnej jamy ustnej. Zanim zdecydujesz się  na określoną płukankę, zastanów się, czy nie zmagasz się z żadnymi chorobami zębów i dziąseł, oraz jakie efekty chciałbyś osiągnąć za sprawą korzystania z produktu. Przemyśl także to, czy wolisz postawić na płyn z fluorem, czy płukankę opierającą swój skład o zioła.

Osoby, które mają problem z wyborem właściwego płynu do płukania, mogą poprosić o pomoc w tej kwestii stomatologa. Lekarz po zbadaniu stanu jamy ustnej powinien zaproponować Ci płukankę idealnie odpowiadającą Twoim potrzebom.

Komentarze