Rozkręca się budowa drogi S10, która ma połączyć Warszawę za Szczecinem

Droga ekspresowa S10 to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w naszym województwie. GDDKiA właśnie poinformowała o kolejnym etapie projektu. Tym samym niemal cała S10 na Pomorzu Zachodnim ma już wykonawców.

Mowa o dwóch nowych, właśnie podpisanych umowach na realizację odcinków Stargard – Suchań i Recz – Cybowo. Pierwszy będzie miał 13,8 km. Za kwotę 450,38 mln zł wybuduje go firma Budimex. Drugi, o długości 15,68 km zostanie zrealizowany przez konsorcjum Kobylarnia i Mirbud w zamian za 647 mln zł. Od tego momentu wykonawcy mają 10 miesięcy na opracowanie projektu budowlanego i złożenie wniosku o decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, budowa ruszy pod koniec 2025 roku, a kierowcy skorzystają z nowych fragmentów w 2028 roku.

Ponad 400-kilometrowa droga ekspresowa S10 połączy w przyszłości Szczecin z aglomeracją warszawską. Przebiegać będzie przez cztery województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie.

Na Pomorzu Zachodnim S10 będzie miała 170 km długości – najwięcej ze wszystkich czterech województw. Tu kierowcy korzystają już z kilkudziesięciokilometrowego odcinka trasy pomiędzy węzłem Szczecin Zdunowo a końcem obwodnicy Stargardu, a na południowym wschodzie województwa omijają obwodnicą Wałcz. Do zbudowania zostało 113 km.

Droga ekspresowa S10 o długości około 410 km będzie łączyła Szczecin przez Piłę, Bydgoszcz i Toruń z aglomeracją Warszawską. Będzie to najkrótsza i najszybsza droga ze Szczecina do stolicy. Jej budowa zapisana jest w Rządowym Programie Budowy Dróg Krajowych do 2030 r. Kiedy w całości będzie gotowa? To zależy od postępu prac w pozostałych województwach.

Obecnie kierowcy oprócz wspomnianego wcześniej odcinka od Zdunowa do Stargardu oraz obwodnicy Wałcza w korzystają także z trzech innych odcinków S10. To obwodnica Wyrzyska (w części jednojezdniowa) w województwie wielkopolskim oraz Bydgoszcz Zachód – Bydgoszcz Południe i Toruń Zachód – Toruń Południe (jednojezdniowa) w województwie kujawsko-pomorskim. To w sumie ok. 60 km.

W realizacji w formule projektuj i buduj są cztery odcinki od węzła Bydgoszcz Południe do węzła Toruń Południe. Trwa uzyskiwanie decyzji ZRID, a pierwsze prace powinny ruszyć jeszcze w tym roku -informuje Mateusz Grzeszczuk.

 

fot. GDDKiA Szczecin

 

Komentarze