Są wyniki naboru wniosków do programu SPOŁECZNIK. Zobacz, kto z naszego powiatu otrzyma wsparcie

Na horyzoncie 175 nowych inicjatyw dzięki Programowi Społecznik. Na ich realizację organizacje pozarządowe i współpracujące z nimi grupy nieformalne otrzymają granty, których suma wyniesie 875 tys. zł. – Przed nami wiele ciekawych wydarzeń, warsztatów, społecznych inicjatyw –  zapowiada Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

Granty dla aktywnych

Program Społecznik funkcjonuje od 2017 roku, wspierając społeczne działania mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Do tej pory, dzięki ich zaangażowaniu oraz aktywności lokalnych środowisk, pracy społecznej członkiń i członków organizacji pozarządowych, współpracy tysięcy wolontariuszy oraz otwartości partnerów w regionie, zrealizowano blisko 4 tys. projektów. Przed nami kolejne działania. W czwartek, 15 czerwca 2023 r. operator programu – Koszalińska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. – opublikował listę projektów. Będą one realizowane od 1 lipca 2023 r. do 6 grudnia 2023 r. Organizacja mogła otrzymać na jedno działanie maksymalnie 5 tys. zł.

Na listach rankingowych znalazło w sumie 175 inicjatyw z pięciu subregionów. Podobnie jak w poprzednich naborach i w tym rozstrzygnięciu  premiowane były projekty o charakterze proekologicznym, pomocowym i integracyjnym na rzecz uchodźców, na rzecz młodzieży oraz debiuty. Przy ocenie wniosków organizacje otrzymywały  dodatkowe punkty.

Dzięki tym grantom realizowane są działania często w małej skali, ale z ogromnym potencjałem. Gratuluję wszystkim Społeczniczkom i Społecznikom angażujących inicjatyw, ciekawych warsztatów i przede wszystkim energii do działania oraz zmieniania najbliższego otoczenia. Tymi działaniami budujemy społeczeństwo obywatelskie, wrażliwe na potrzeby drugiego człowieka, aktywne i zaangażowane w sprawy społeczne  –  mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

 

Publikujemy wyniki II naboru wniosków na rok 2023 w ramach Programu Społecznik 2022-2024 w naszym powiecie.

Bogaty wachlarz działań

Wachlarz działań realizowanych przez Społeczniczki i Społeczników jest co roku bogaty. Dofinansowane są integracyjne spotkania, osiedlowe pikniki, zawody sportowe, turnieje gier planszowych czy akcje promujące badania profilaktyczne. Podobnie jest też w tym naborze. Pojawiły się dobrze już znane inicjatywy, ale i nowe działania.

Ze wsparciem marszałkowskiego programu odbywać się będą wydarzenia sportowe, np. XXV Jesienne Biegi Przełajowe, Bieg Wikinga – Wolin 2023, Młodzieżowy Turniej Piłki Siatkowej (OSP w Parsowie), Festiwal Tańca Ulicznego (Stowarzyszenie Inicjatyw Możliwych) czy Turniej „Rozwój Cup” – cieszmy się piłką! (Miejski Klub Sportowy Rozwój Koszalin). Organizowane  będą też imprezy rowerowe – Nordikowo – rowerowa integracja sportowa (Klub Sportowy Pogodni Nordikowcy Szczecin) czy aktywne soboty z tenisem stołowym (Stowarzyszenie Miłośników Tenisa Stołowego „Bez Spiny”).

Nie zabraknie też działań związanych z ekologią. Wspólne sprzątanie okolicy i nauka segregowania śmieci to inicjatywy, bez których „Społecznik” nie może obejść się. Podobnie jak rok wcześniej, adresatkami wielu społecznikowskich działań będą pszczoły. Realizacją projektów, związanych z ochroną owadów pożytecznych, zajmie się m.in. Liga Ochrony Przyrody Okręg w Szczecinie, która budować będzie domki dla owadów.

Z Programem Społecznik mieszkanki i mieszkańcy, niezależnie od wieku, uczyć się będą udzielenia pierwszej pomocy. Takimi działaniami zajmie się m.in. OSP w Broczynie oraz OSP w Gościnie.

Społecznicy będą też zwracać uwagę na aktualne tematy, np. walkę z hejtem czy konieczność wykonywania profilaktycznych badań (profilaktyka nowotworowa raka jądra  – Stowarzyszenie Fizjosport). Zaplanowano też działania na rzecz osób z niepełnosprawnością (np. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Ikar”).

Warto zaznaczyć, że w Programie Społecznik co roku świetnie odnajdą się Koła Gospodyń Wiejskich, organizując ciekawe wydarzenia i akcje, których celem jest integracja lokalnej społeczności. W tym roku środki z programu trafią np. do KGW Załomianki. Panie granty przeznaczą na organizację warsztatów czy naukę gotowania tradycyjnych zup. Z kolei do udziału w  pikniku integracyjnym zaprosi KGW  „Jarosławianki” w Jarosławsku,  a na kreatywne popołudnia KGW w Trzebieszewie. Natomiast o tym jak wyglądało ekologiczne rękodzieło wczoraj i dziś opowie KGW „Wysokie Sady” w Siadle Górnym, a do nadmorskiej ekowioski zaprosi KGW  w Łukęcinie.

 

 

fot. pixbay

Komentarze