Ścieżka rowerowa Velo Baltica wyróżniona

Ścieżka rowerowa Velo Baltica została wyróżniona, jako jedna z najpiękniejszych tras rowerowych w Polsce w artykule niemieckiej marki C&A.

Link do artykułu: https://www.c-and-a.com/pl/pl/shop/zachodniopomorskie-trasy-rowerowe

Velo Baltica to najdłuższy szlak rowerowy województwa zachodniopomorskiego i oczko w głowie wielu nadmorskich miasteczek i gmin. Dzięki licznym inwestycjom z roku na rok pięknieje, zyskując nowe odcinki, wiaty wypoczynkowe oraz tablice informacyjne.

Velo Baltica – odcinek zachodniopomorski

Długość trasy: 220 km

Orientacyjny czas jazdy: 4–5 dni

Stopień trudności: łatwy

Przebieg: Świnoujście – Międzyzdroje – Dziwnów – Pobierowo – Trzęsacz – Niechorze – Pogorzelica – Mrzeżyno – Rogowo – Dźwirzyno – Kołobrzeg – Ustronie Morskie – Gąski – Sarbinowo – Mielno – Łazy – Osieki – Bielkowo – Bukowo Morskie – Dąbki – Darłowo – Jarosławiec – Łącko – Złakowo

—-

Etap pierwszy: wyruszamy z granicy polsko-niemieckiej!

Rozpoczynamy na granicy polsko-niemieckiej, w Świnoujściu. Już na samym początku zachęcamy do zwiedzenia jego najpopularniejszych atrakcji. Miasto posiada swój znak rozpoznawczy – Stawa Młyny, który mieści się przy ujściu Świny do Bałtyku. Popularnymi miejscami są także Fort Anioła, muzeum architektury militarnej, Fort Gerharda oraz muzeum posiadające eksponaty związane z historią rozwoju obrony wybrzeża. Zwiedzając Świnoujście, warto udać się na spacer Promenadą Nadmorską, która usytuowana jest równolegle do linii brzegowej.

Wyruszamy w drogę! W Świnoujściu należy skorzystać z nieodpłatnej przeprawy promowej. Ze Świnoujścia do Międzyzdrojów poprowadzi nas leśna piaszczysta droga, która na ten moment wiedzie z dala od linii brzegowej. Odcinek ten ma zostać w przyszłości przeniesiony w miejsce sąsiadujące bezpośrednio z plażą.

Docieramy do Międzyzdrojów. Nie sposób nie zatrzymać się tutaj, choć na chwilę. Warto zobaczyć, chociażby molo liczące niemal 400 m długości. Na tym nie koniec, w mieście znajduje się również słynna Promenada Gwiazd oraz Bałtycki Park Miniatur. Dla ciekawskich zdradzimy, że znajdują się tam modele interesujących zabytków, latarni morskich, a także makieta miniaturowych kolejek. Międzyzdroje od wschodu i południa graniczą także z terenami Wolińskiego Parku Narodowego. Miasto ma do zaoferowania również rozwinięty węzeł tras rowerowych, który łączy szlak Velo Baltica z Trasą Blue Velo. Ten z kolei prowadzi na południe regionu wzdłuż brzegów Zalewu Szczecińskiego.

Z Międzyzdrojów wyruszamy do Międzywodzia. To spory odcinek, który prowadzi głównie przez tereny leśne nieco oddalone od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Velo Baltica dalej poprowadzi nas do Dziwnowa. Zatrzymując się tutaj, koniecznie zobacz Aleję Gwiazd Sportu.

Etap drugi: zachodnie wybrzeże ma sporo do zaoferowania

Wyruszając z Dziwnowa w dalszą trasę, mijamy małe, choć niezwykle urokliwe miejscowości – Łukęcin, Pobierowo, Pustkowo. W Trzęsaczu zachęcamy do postoju. Wybudowany w XV wieku kościół znajdował się niegdyś w odległości dwóch metrów od klifu, niemniej jednak z biegiem lat został on podmyty przez morze. Dziś jego ruiny odwiedzają dziesiątki turystów z całej Polski. Kolejnym punktem na trasie jest miejscowość o nazwie Rewal, gdzie znajduje się Nadmorska Kolej Wąskotorowa, która pokonuje 39-kilometrową trasę z Gryfic do Pogorzelicy. Wyjeżdżając z Rewala, kierujemy się w stronę Mrzeżyna, gdzie czeka na nas Modelowe Miejsce Odpoczynku Rowerzystów. To obiekt, który powstał specjalnie z myślą o nich. Stąd udajemy się w dalszą trasę do Dźwirzyna, gdzie szlak poprowadzi nas kilkusetmetrową kładką umiejscowioną nad wydmami.

Etap trzeci: przystanek w uzdrowiskowym mieście

Z Dźwirzyna trasa rowerowa Velo Baltica poprowadzi nas do Kołobrzegu. Miasto słynie z uzdrowisk, źródeł wody mineralnej solanki oraz borowiny. Przejeżdżając przez tę miejscowość, polecamy udać się na molo liczące sobie 220 metrów długości. W Kołobrzegu znajduje się również węzeł Starego Kolejowego Szlaku oraz opisywanej przez nas Velo Baltica. Dalej trasa wiedzie przez Ustronie Morskie – Gąski – Sarbinowo – Chłopy – Mielno.

Etap czwarty: Mielno – miasto morsów

Dojeżdżając do Mielna, warto udać się na Promenadę Przyjaźni liczącą ok. 2 kilometrów długości. Jeśli jesteś fanem morsowania to świetnie się składa. Międzynarodowy Zlot Morsów będzie strzałem w dziesiątkę! Co roku bierze w nim udział rekordowa liczba osób. Przy głównym zejściu na plażę postawiony został Pomnik Morsa, będący symbolem zlotów. W Mielnie podobnie jak w Kołobrzegu i Międzyzdrojach znajduje się węzeł tras rowerowych.

Następnie wyjeżdżając z Mielna, pokonujemy 10-kilometrowy odcinek drogi mierzeją. Ta oddziela Jezioro Jamno od Morza Bałtyckiego. Kolejno przejeżdżamy przez miejscowości Łazy, Osieki oraz Iwięcino. Odcinek Łazy – Iwięcino pokonamy bez większego trudu, głównie z uwagi na powstałe tutaj dwa lata temu nowe drogi rowerowe. Następnie kierujemy się w stronę Darłowa, przejeżdżając przez Bukowo Morskie i Żukowo Morskie.

Etap piąty: prawie mamy to!

Docieramy do Darłowa, nadmorskiej miejscowości turystycznej położonej nad rzeką Wieprza. Warto zatrzymać się tutaj na dłużej. Znajduje się tu sporo obiektów godnych odwiedzenia, m.in. Zamek Książąt Pomorskich, Kościół Mariacki, Kościół św. Gertrudy, czy Fontanna Rybaka. Niespełna kilkadziesiąt kilometrów dalej, konkretniej w Darłówku znajduje się rozsuwany most. To jedyna tego rodzaju konstrukcja w Polsce. Godna polecenia jest także 600-metrowa kładka, która została wybudowana na wydmie. Obiekt posiada dwie platformy widokowe, jesteśmy przekonani, że panorama zachwyci niejednego rowerzystę.
Wyruszamy dalej, kierując się w stronę miejscowości Wicie, gdzie droga poprowadzi nas mierzeją pomiędzy Morzem Bałtyckim i Jeziorem Kopań. To idealny czas, by poobcować z naturą, bowiem droga wiedzie przez tereny leśne. Mijamy Wicie. Dalej jedziemy przez nowe, oddane do użytku w 2018 roku drogi rowerowe do Jarosławca – jednej z ostatnich miejscowości znajdujących się na trenie województwa zachodniopomorskiego. Możemy zatrzymać się na dłuższy postój, aby zwiedzić np. Muzeum Bursztynu. Znajduje się tutaj również jedyne na świecie muzeum scenograficzne opierające się na rekonstrukcjach. Na fanów tego typu atrakcji czeka blisko 1500 eksponatów.

Trasa rowerowa Velo Baltica poprowadzi nas przez Łącko, Królewo i Złakowo w kierunku Ustki. Po 245 przejechanych kilometrach nadszedł czas na długo wyczekiwany finisz. Miejscowość leżąca w województwie pomorskim podobnie jak inne miasta także ma do zaoferowania sporo atrakcji. Możemy zarezerwować sobie tutaj nocleg, aby odpocząć po długiej i wyczerpującej trasie.

Dojazd do trasy

Dojechanie do trasy Velo Baltica jest bardzo proste. Najlepiej skorzystać z połączeń kolejowych. Tych jest tutaj sporo, wszystko z uwagi na fakt, że wschodnia część województwa jest świetnie skomunikowana, jeżeli chodzi o kolej. W zależności od tego, od którego odcinka chcesz rozpocząć trasę lub przejechać wybrany przez siebie fragment, znajdują się tutaj liczne stacje kolejowe np. w Słupsku, Sławnie, Koszalinie czy Kołobrzegu.

Atrakcje na trasie

Na trasie Velo Baltica nie brakuje licznych atrakcji, które warto zobaczyć.

– Stawa Młyny w Świnoujściu mieszczący się przy ujściu Świny do Bałtyku to znak rozpoznawczy miasta. Biały monument swoim kształtem przypomina wiatrak.

– Fort Anioła w Świnoujściu powstał w latach 1854-1858, pełnił funkcję punktu artyleryjsko-obserwacyjnego Twierdzy Świnoujście.

– Fort Gerharda w Świnoujściu nazywany również Fortem Wschodnim, jest on jednym z najlepiej zachowanych obecnie XIX-wiecznych pruskich fortów.

– Promenada Gwiazd w Międzyzdrojach powstała w 1996 roku,  na przestrzeni lat znane osobistości polskiej sceny kulturalnej odcisnęły swoje dłonie na płytach podczas Festiwalu Gwiazd.

– Bałtycki Park Miniatur znajduje się w Międzyzdrojach. Odwiedzający mają okazję zobaczyć miniatury budowli pochodzące z państw leżących nad Morzem Bałtyckim.

– Woliński Park Narodowy znajduje się w środkowo-zachodniej części wyspy Wolin, pomiędzy Zatoką Pomorską a Zalewem Szczecińskim.

– Aleja Gwiazd Sportu w Dziwnowie to gratka dla wszystkich fanów sportu, bowiem znajdują się tutaj repliki medali zdobytych przez polskich sportowców.

– Ruiny XV-wiecznego Kościoła w Trzęsaczu robią spektakularne wrażenie na przybywających turystach. Z całej budowli pozostała zaledwie jedna ściana stojąca na klifie.

– Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu udostępnia dla zwiedzających największą kolekcję militariów na Pomorzu.

– Promenada Przyjaźni w Mielnie to deptak spacerowy o łącznej długości niemal półtora kilometra.

– Muzeum Bursztynu w Jarosławcu to idealna propozycja dla wszystkich, którzy pragną poznać historię powstawania bursztynu bałtyckiego.

 

fot. Pomorze Zachodnie / Facebook

Komentarze