Zapraszają na sierpniową odsłonę Letniej Sceny Adebaru. Przed kołobrzeskim ratuszem wystąpią muzycy z Ukrainy, Islandii, Gruzji, Nowej Zelandii i oczywiście z Polski. Nie zabraknie akcentów jazzowych i kołobrzeskich.
Przed nami 9 koncertów:
Postman (Ukraina) – czwartek, 3 sierpnia 2023, godz. 20.
Postman, a właściwie Konstantyn Pochtar, co po ukraińsku znaczy Konstantyn Listonosz, jest ukraińskim muzykiem, multiinstrumentalistą i autorem tekstów. Swoje życie dzieli między Kijów i Wrocław. Postman jest reprezentantem nowej fali, która zrodziła się w Ukrainie po rewolucji w latach 2013-2014. Korzeni jego twórczości należałoby szukać w latach 60-tych, muzykę możemy nazwać nowoczesnym miejskim folkiem w najlepszym tego słowa znaczeniu. Chociaż podczas występów na żywo gitara akustyczna jest głównym instrumentem, nagraniom studyjnym nie brakuje ornamentyki – okraszone są elementami folk-rocka czy psychodeli. Postman ma za sobą setki koncertów w kilkunastu europejskich krajach. Swoje koncerty prowadzi w języku polskim, a jest mistrzem opowieści – potrafi rozbawić do łez, ale też wzruszyć i dać do myślenia. Grał jako support przed Warhaus, Seafret, Flunk, Pustkami, Happysad, Lao Che czy duetem Paula i Karol.
Myrkvi (Islandia) – czwartek, 10 sierpnia 2023, godz. 20.
Myrkvi to duet z Islandii składający się z miłośnika kotów i gitarowego magika. W ich muzyce miesza się shoegaze i folk, momentami jest popowo, ale nie brakuje też indie rocka. Wszystko podane jest z islandzkim, wyjątkowym sznytem. To songwriting na wysokim poziomie. Pili z wielu wybrzeży (to islandzkie powiedzenie) podczas swojej kariery, teraz ruszają w świat z projektem Myrkvi i w ramach europejskiej trasy koncertowej odwiedzą też Polskę.
Amellia Grabowska (Polska) – niedziela, 13 sierpnia, godz. 20.
Amellia Grabowska to młoda kołobrzeska wokalistka, obdarzona hipnotyzującym, ciepłym głosem.
Specjalistka w autorskich, nowych interpretacjach piosenek Billie Eilish, uczennica Liceum Plastycznego, patrząca kolorowo na świat i ludzi. Amelli akompaniować będzie Krzysztof Grabowski.
Shota Adamashvili (Gruzja) – środa, 16 sierpnia, godz. 20.
Shota Adamashvili to piosenkarz, wykonawca muzyki country i autor tekstów z Gruzji. Urodzony i wychowany w małym miasteczku Bolnisi, zaczął grać na ulicach Tbilisi i po raz pierwszy wystąpił publicznie w Georgia’s Got Talent w 2011 roku, a następnie w The Voice w 2013 roku. Pomimo tego, że nie wygrał programu, zdobył dużą popularność. Od tego czasu zagrał niezliczoną liczbę koncertów na całym świecie.
Salvezza (Polska) – sobota, 19 sierpnia, godz. 20.
Barokowo postpunkowe trio muzyczne założone przez łódzkich muzyków: Witolda Munnicha czyli Vito Vittorio (wokalistę zespołu X) oraz Grzegorza Fajngolda (19 wiosen, Demolka, Już Nie Żyjesz i Procesor Plus) oraz Annę Kaz. Na scenie występują pod pseudonimami Zipolli, Donatelli i Kaz.
Pomysł założenia Salvezza zaistniał dzięki powstaniu Wieczorków Barokowych w łódzkim klubie DOM. Imprezy odbywały się cyklicznie w każdy ostatni czwartek miesiąca przez dwa lata. Inicjatorem Wieczorków Barokowych był Witek, który zaprosił do współpracy w charakterze didżeja barokowego erudytę – Grzegorza. Przedstawianie publiczności kompozytorów i muzyki barokowej nie ukontentowało muzycznych podróżników. Ich droga prowadzi dalej – postanowili stworzyć własną muzykę. Wkrótce potem Donatelli i Zipolli zaprosili do wspólnego grania uzdolnioną wokalnie markizę Annę Kaz. Tak powstała Salvezza.
South for Winter (Nowa Zelandia, USA) – środa, 23 sierpnia, godz. 20.
Latem 2014 roku Nowozelandczyk Nick Stone i pochodzący z Kolorado Dani Cichon spotkali się jako wolontariusze budujący szklarnie w Ameryce Południowej. Tam, na peruwiańskim dachu, napisali razem pierwszą z wielu piosenek – piosenkę, która pewnego dnia stała się pierwszym singlem South for Winter, „Fallen Seeds”. Po latach spędzonych na realizacji oddzielnych projektów, Stone i Cichon połączyli siły w Christchurch w Nowej Zelandii jako duet. Po przeniesieniu projektu do Nashville spotkali wiolonczelistkę Alex Stradal, która dopełniła eklektyczną mieszankę instrumentów i wokali tak charakterystyczną dla muzyki zespołu. To z Alex Stradal w składzie narodziło się brzmienie i istota South for Winter. Formacja niedawno zakończyła trasę koncertową po zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej i drugą trasę koncertową po Nowej Zelandii, a teraz odwiedza Europę.
JazzonanS (Polska) – piątek 25 sierpnia, godz. 20.
Formacja powstała w 2022 roku z inicjatywy akordeonisty, kompozytora i aranżera – Juliana Charuby. Kwartet prezentuje unikalne brzmienie poprzez zastosowanie instrumentów rzadko używanych w jazzie – takich jak: flet (Kajetan Sokolnicki) i akordeon (Julian Charuba) z tradycyjnym dopełnieniem sekcji rytmicznej: kontrabasu (Tomasz Szymański) i perkusji (Jan Szymeczko). W swoim bogatym repertuarze ma ballady, utwory popowe, walce, samby, bossa novy, będące zaaranżowanymi standardami lub autorskimi kompozycjami. Ta intrygująca mieszanka barw różnych gatunków oraz nietypowe brzmienie stanowią znak rozpoznawczy zespołu, który zdobył uznanie na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Jazzowej KraCamera JAZZ 2022, otrzymując II nagrodę.
Oprócz tego na Letniej Scenie Adebaru „Jazz na ulicach” w ramach XIV edycji RCK PRO JAZZ – koncerty 5 i 6 sierpnia o godz. 16. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.