Okazałe rzeźby pojawiły się w centrum miasta, przy Baszcie Lontowej. Rzeźby pochodzą 1980 roku i powstały z okazji otwarcia sanatorium Kombatant. Wówczas zorganizowano też plener rzeźbiarski, w czasie którego serię polskich wojów stworzyło trzech artystów z Warszawy: Tadeusz Markiewicz, Henryk Wróblewski i Michał Leszczyński.
Po ponad 40 latach i wcześniejszym remoncie obiektu, który obecnie nosi nazwę Perła Bałtyku na jego terenie nie było już dla nich miejsca, gdyż rzeźby zwyczajnie zniknęły wśród nowocześniejszej infrastruktury. Uzdrowisko Kołobrzeg zdecydowało się przekazać je nieodpłatnie Urzędowi Miasta, a magistrat znalazł dla nich nową lokalizację. – Dwóch autorów jeszcze żyje i to z nimi konsultowana była nowa lokalizacja. Warunkiem było to, że muszą one stać w jednej kompozycji, blisko siebie. Zapadła decyzja, że okolice baszty będą dobrym miejscem do ich lepszej ekspozycji, a przechodząc ulicą Dubois zyskamy szansę na zrobienie ciekawej fotografii – mówi Paulina Żupaniec-Łochocka z Urzędu Miasta w Kołobrzegu.
Łącznie cała kompozycja składa się z siedmiu rzeźb o wysokości trzech metrów. Operacja montażu okazałych wojów jest dosyć skomplikowana, a ciężki sprzęt zablokował przejazd ulicą Dubois. Wcześniej wojowie musieli przejść renowację pod okiem Romualda Wiśniewskiego. Prace konserwatorskie kosztowały 33 tysiące złotych.
Fot. Karol Skiba