Sołtys Gorawina wyróżniony Gryfem

Podczas ostatniej sesji  Rady Gminy Rymań miało miejsce uroczyste wręczenie Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego. Wyróżnienie trafiło do Jana Pastucha, który prawie od 40 lat sołtysuje mieszkańcom Gorawina.

12 października w sesji wzięła udział Anna Bańkowska, członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego. Wizyta związana była z nadaniem przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego uchwałą z dnia 12 sierpnia 2020 r. Srebrnej Odznaki Honorowej Gryfa Zachodniopomorskiego dla mieszkańca Gorawina Jana Pastucha za zasługi dla Pomorza Zachodniego.

Jan Pastuch mieszka od urodzenia w Gorawinie. Na sołtysa Gorawina został wybrany w 1984 roku i funkcję tę pełni nieprzerwanie od 36 lat. – Oczywiście, że pamiętam ten dzień. To nieżyjący już Henryk Ostrysz zgłosił mnie na sołtysa. Nie powiem, początkowo bałem się odpowiedzialności, zastanawiałem się, czy sobie dam radę. Ale jak widać, tyle lat minęło, a ja nadal sołtysuję – opowiada nam wyróżniony Gryfem. Sołtys cieszy się, że sołectwo Gorawino doczekało się tylu zrealizowanych inwestycji, tj.: budowy sieci wodociągowo-kanalizacyjnej, remontu dróg i powstania nowych chodników ulicznych, termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej, powstania placu zabaw, zespołu boisk sportowo-rekreacyjnych Orlik 2012 i wielu innych inwestycji. Uważa, że miało to znaczący wpływ na poprawę wyglądu i estetyki Gorawina. Nie omieszka zauważyć, że wielką dumą mieszkańców jest drużyna piłki nożnej Grot Gorawino, która powstała i funkcjonuje dzięki zaangażowaniu wielu mieszkańców, a obecnie trwają prace związane z budową boiska sportowego. – Boisko mamy już na ukończeniu, teraz czekamy na remizę strażacką. Marzy nam się jeszcze siłownia zewnętrzna – opowiada o planach na przyszłość.

Odznaka Honorowa Gryfa Zachodniopomorskiego przyznawana jest przez Zarząd Województwa. Złotą lub Srebrną Odznakę Honorową Gryfa Zachodniopomorskiego można przyznać osobom fizycznym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom pozarządowym, osobom prawnym oraz jednostkom organizacyjnym niemającym osobowości prawnej, które całokształtem działalności zawodowej, społecznej i publicznej, działają na rzecz Województwa Zachodniopomorskiego, wybitnie przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Pomorza Zachodniego.

Anna Buchner-Wrońska

Fot. Urząd Gminy Rymań

Komentarze