Sprzątanie biur – zajęcie dla profesjonalisty

Mogłoby się wydawać, że sprzątanie biur to zajęcie dla każdego. Nie ma tu przecież większej filozofii – wystarczy umieć odkurzać, wytrzeć kurze czy umyć podłogę. Jeżeli jednak jesteś właścicielem firmy, która dysponuje dużą przestrzenią pracowniczą i zależy Ci na dokładnym wyczyszczeniu biura – powinieneś zainwestować w usługi profesjonalistów. Czysta firma to miejsce, w którym pracownicy są bardziej kreatywni i wydajni. Warto więc zadbać, by osoby wynajęte do sprzątania umiały zadbać o bieżący porządek zarówno w pokoju prezesa, jak i sali konferencyjnej czy jadalni.

Jedna osoba czy ekipa?

Sprzątanie biur to pojęcie bardzo szerokie i uzależnione od tego, czym dokładnie zajmuje się dana firma, poszukująca wsparcia u profesjonalistów. Jeśli chodzi nam o niewielkie biuro, w którym pracuje kilku pracowników – zakres prac oczywiście będzie raczej wąski. Inaczej wygląda sprawa, gdy mówimy o wielkich powierzchniach, na których pracę realizują setki pracowników. W takim miejscu pojedyncza osoba do sprzątania nie ma racji bytu. Sprzątanie biur o dużych powierzchniach musi zostać zlecone ekipie mającej dostęp do profesjonalnych maszyn ułatwiających mycie nawierzchni, polerowanie czy czyszczenie wykładzin. Warto dowiedzieć się również czy konkretny usługodawca oferuje sprzątanie w soboty lub po godzinach pracy (nawet jeśli są późne) – jeżeli wykonywanie przez nich prac miałoby zakłócić przebieg normalnego dnia roboczego.

Co właściwie sprzątamy?

Do katalogu prac, jakie wykonuje zewnętrzna firma sprzątająca możemy zaliczyć:

  • Mycie i polerowanie podłóg typu płytki, marmur, gres szkliwiony;
  • Pranie wykładzin za pomocą sprzętu czyszczącego;
  • Zabezpieczanie posadzek;
  • Wycieranie kurzu i mycie parapetów;
  • Troska o porządek we wspólnej kuchni i jadalni;
  • Odkurzanie;
  • Podlewanie roślin;
  • Czyszczenie obrazów i dekoracji;
  • Porządkowanie dokumentacji (na wyraźne życzenie klienta);
  • Wynoszenie śmieci.

Oszczędność czy głupota?

Wielu właścicieli firm szuka oszczędności, wybierając ekipę sprzątającą. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie i nie sprawdzi się na dłuższą metę. Pracownicy potrzebują czuć się bezpiecznie w firmie oraz mieć przekonanie, że pracodawca zapewnia im godne warunki. Do takich zapewnień powinno należeć regularne sprzątanie biura, dostęp do ekspresu kawowego, dobra organizacja dokumentów oraz przyjemna atmosfera w pracy. Nieraz pozornie oszczędzając pieniądze, tracimy coś innego – na przykład szacunek pracowników. Zanim więc dobierzemy partnera realizującego usługę, sprawdźmy konkurencyjność cen i oceny poprzednich klientów, ale nie decydujmy się na konkretną firmę jedynie z powodu atrakcyjnej ceny. Jeśli usługodawca jest solidny i rzetelny – będzie trzeba zapłacić za jego pracę uczciwą kwotę. Warto pamiętać, że w jej skład wchodzi nie tylko samo sprzątanie biura, ale również wykorzystanie maszyn czy środków czystości. Tego rodzaju współprace są bardzo ważne dla każdej firmy i warto dać sobie czas na podjęcie właściwej decyzji.

Komentarze