Strażacy z Kołobrzegu pojechali gasić pożary we Francji

Trzech strażaków z Kołobrzegu wraz z samochodem gaśniczym GCBA Scania udało się z pomocą do Francji, która zmaga się z potężnymi pożarami.

W godzinach nocnych Komenda Główna PSP postawiła w stan gotowości dwa moduły GFFFV, które zostały wysłane z pomocą do południowo-zachodniej Francji, gdzie w departamencie Żyronda (fr. Gironde) płoną lasy. Ogień objął swoim zasięgiem teren o powierzchni ponad sześciu tysięcy hektarów. Z zagrożonych obszarów ewakuowano już kilka tysięcy osób. Do tej pory ogień zniszczył kilkadziesiąt domów mieszkalnych. Jeden strażak został poważnie ranny.

Do pomocy w walce z żywiołem skierowane zostały dwa moduły gaśnicze GFFFV (Ground Forest Fire Fighting using Vehicles) z województw zachodniopomorskiego i dolnośląskiego, w liczbie 49 samochodów ratowniczo-gaśniczych i blisko 150 strażaków. Moduły te przeznaczone są do gaszenia pożarów lasów na dużych obszarach i są samowystarczalne – poza typowym sprzętem gaśniczym, używanym przy pożarach lasów strażacy dysponują też zapleczem logistycznym: namiotami, kuchnią polową, centrum łączności i wszystkim, co potrzebne jest do rozbicia tymczasowej bazy strażaków w miejscu prowadzonych działań.

W składzie modułu, który udał się z pomocą do Francji znalazł się również samochód gaśniczy GCBA Scania z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Kołobrzegu wraz z trzema strażakami.

Fot. Archiwum

Komentarze