Sukces kołobrzeskiej drużyny e-sportowej

Zawodnicy AP Kotwica Kołobrzeg e-sport Zygma awansowali do polskiej elity piłkarskiej na wirtualnych boiskach popularnej na całym świecie gry eFootball PES 2021.

Wicemistrzostwo 2. ligi i pewny awans to idealne podsumowanie ostatniego roku w wykonaniu kołobrzeskiej drużyny e-sportowej. 17 zwycięstw, 4 remisy i 5 porażek – ten bilans pozwolił na wywalczenie drugiego miejsca, co jest największym dokonaniem drużyny, o której narodzinach pisaliśmy w kwietniu ubiegłego roku.

ZACZNIJMY OD POCZĄTKU

Rozwijająca się wówczas pandemia sprawiła, że zwróciliśmy uwagę na to, co dzieje się na wirtualnych boiskach. Kołobrzeski zespół stawiał wtedy pierwsze kroki w rozwijającej się lidze i w efekcie w drugim sezonie spadł do 2. ligi. Wówczas zespół przeszedł wiele zmian. W zakończonym właśnie sezonie drużyna wskoczyła pod skrzydła Akademii Piłkarskiej Kotwica. Kluczowe było jednak wzrastające doświadczenie w grze 10 vs 10, zmiana taktyki i wzmocnienia składu. Efekt? 86 strzelonych bramek w 26 meczach i najmocniejsza ofensywa 2. Ligi, przy 53 straconych golach.

CO TO W OGÓLE JEST?

Dla osób średnio zorientowanych w realiach e-sportowej piłki wyjaśniamy, że zdobywa ona potężną popularność na całym świecie, a eFootball PES 2021 to uznawany przez wielu graczy za najbardziej realny symulator piłkarski, a obok serii FIFA jedna z najpopularniejszych gier sportowych. Oczywiście na wirtualnych boiskach można rywalizować indywidualnie, jednak popularność zyskuje gra 10 vs 10, gdzie każdy z graczy odpowiada za jednego zawodnika z pola, niczym w realnym futbolu. Liczą się więc nie tylko indywidualne umiejętności poszczególnych zawodników, ale także ich zgranie, taktyka i realizacja wcześniej ustalonych założeń. W każdej kolejce EPL drużyny rozgrywają ze sobą mecz i rewanż. Wybierają wówczas zespoły, których siła w grze została oceniona na 4,5*,  na przykład Chelsea Londyn, Atletico Madryt, Inter Mediolan czy AC Milan, przy czym jedną drużyną mogą zagrać tylko raz. W tym systemie rozegrano 26 meczów.

SUKCES

Z 2. ligi awansowały 4 drużyny, a piąta trafiła do baraży. AP Kotwica Kołobrzeg e-sport Zygma awans zapewniła sobie już wcześniej, ale liczyła na wygranie całych rozgrywek. Do tego celu zabrakło trzech punktów, ale kołobrzeski zespół może cieszyć się z największego dotychczas sukcesu i śmiało patrzeć w przyszłość. No właśnie, warto zaznaczyć, że trzon drużyny nadal tworzą kołobrzeżanie: Grzegorz Działa, Marcin Piwowarski, Maciej Jabłoński, Sebastian Gajewski, Michał Borsow, Tomasz Maj i Kamil Kurusiewicz. Wsparcie z zewnątrz stanowią zawodnicy z Mielca: Konrad Ćwięka i Marcin Mojek, trzech graczy z Ostródy: MPBukmacher, Apon i PawełOst, a także Paweł Orzeł ze Słupska i najlepszy napastnik Jakub Pilarek z Częstochowy, który z dorobkiem 35 bramek został najlepszym strzelcem ligi. Najwięcej asyst zanotował natomiast Kamil Kurusiewicz, który dla zespołu wypracował 29 bramek.

CO DALEJ?

Kapitan drużyny Kamil Kurusiewicz zapowiada, że w nowym sezonie zespół będzie chciał utrzeć nosa wielu doświadczonym zespołom i zająć miejsce w górnej części tabeli ekstraklasy. Drużyna nadal może liczyć na wsparcie sponsorów (WSK Konsorcjum, Eurodom Nieruchomości, Restauracja Metro i Chleb Na Żytniej). Przed startem kolejnego sezonu drużyna planuje też zorganizować otwarty turniej dla graczy indywidualnych. 26 czerwca w sali konferencyjnej kołobrzeskiego stadionu zagra 32 zawodników. Będzie to dobra okazja do znalezienia kolejnych wzmocnień drużyny. Wkrótce AP organizatorzy ogłoszą zapisy, a zgłosić może się każdy, kto lubi rywalizację na wirtualnych boiskach.

POP

Komentarze