Święcenie pokarmów na Wielkanoc to jeden z podstawowych obrzędów Wielkiej Soboty, która przypada już jutro. A gdzie i o której udamy się z wielkanocnym koszyczkiem?
- Kołobrzeska Bazylika – co pół godziny od 10.00 do 16.00 (10.00 – Bogucino; 10.15 – Obroty; 10.30 – Niekanin; 10.45 – Budzistowo), parafialna Caritas będzie rozprowadzała przy wyjściach z bazyliki paschaliki wielkanocne i baranki oraz zbierała skarbonki miłosierdzia,
- Parafia Miłosierdzia Bożego – Poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny w naszym kościele co 30 minut od 1000 do 1200 oraz o 1700, w Kądzielnie i Stramnicy o 800 (przy krzyżu i figurze).
- Parafia pw. Podwyższenia Świętego Krzyża – co pół godziny od 9.00 do 14.00
- Parafia Św. Wojciecha – co pół godziny – od godz. 10.00 do 13.00 oraz o godz. 15.00, a w Zieleniewie przy krzyżu o godz. 11.00. Skarbonki Caritas „Jałmużna wielkopostna” przynosimy do kościoła podczas poświęcenia pokarmów w Wielką Sobotę.
- Parafia św. Marcina – o godz. 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00 i 15:00
- Kościół Aniołów Stróżów – 10.00, 10.30 i 11.00
- Parafia Św. Michała Archanioła (Podczele) – 1100, 1130, 1200 (w Podczelu w szkole w sali gimnastycznej!)
A co powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym?
- Chleb – podstawowy pokarm, który dla chrześcijan jest najważniejszym symbolem, przedstawiającym ciało Chrystusa (dawniej jego miejsce zajmowała pascha). Gwarantuje pomyślność i dobrobyt. Do święcenia odkrawamy kawałek z chleba, który będziemy jeść podczas wielkanocnego śniadania.
- Pieprz i sól – wykorzystuje się je do przyprawienia jajek oraz innych potraw, które jemy podczas wielkanocnego śniadania. Czarny zmielony pieprz w święconce nawiązuje do gorzkich ziół, które dawniej Żydzi dodawali do charosetu (rodzaj sosu). Robili to na pamiątkę ciężkiej, niewolniczej pracy przy produkcji cegieł w Egipcie. Natomiast sól dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło. Bez soli nie ma życia. Dla chrześcijan symbolizuje sedno życia i prawdy, stąd też mówimy o „soli ziemi” – tak Jezus nazwał swoich uczniów, wybrańców. Jajko – zapewnia płodność. Symbolizuje życie i choć weszło do święconki najpóźniej, najbardziej kojarzy się ze Świętami Wielkanocnymi. Do koszyczka wkładamy jajka ugotowane na twardo. Dla ozdoby można dodać także wydmuszki i kolorowe pisanki.
- Chrzan – korzeń chrzanu symbolizuje krzepę i siłę. Ma przynieść nam dobre zdrowie. Wzmacnia właściwości pozostałych potraw, które są w wielkanocnej święconce. Najlepiej, gdy korzeń chrzanu święcimy w kawałku. Później kroimy go na cienkie plasterki i częstujemy nim biesiadników. Jednak współcześnie najczęściej święcimy starty chrzan.
- Ser – oznacza przyjaźń, porozumienie między człowiekiem a przyrodą. Gwarantuje zdrowie i rozwój stada domowych zwierząt: krów, kóz i owiec, od których pochodzi.
- Wędlina – najczęściej szynka albo kiełbasa, czyli głównie wyroby z wieprzowiny. Przynosi zdrowie, płodność i dostatek.
- Ciasto – pojawiło się w koszyczkach dość niedawno. Jest znakiem umiejętności i doskonałości. Nie chodzi tu o gotowe wypieki i słodkości. Zgodnie z tradycją musi to być kawałek ciasta domowego wypieku, najlepiej drożdżowej baby.