Święto ukraińskiego kina

Po raz czwarty już, 1 i 2 grudnia, w Regionalnym Centrum Kultury odbędzie się Przegląd Kina Ukraińskiego. Głównym celem projektu jest przybliżenie społeczeństwu polskiemu współczesnej ukraińskiej kinematografii, a za pośrednictwem prezentowanych filmów również kultury oraz historii ukraińskiej kinematografii, jak również kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego, otwartego na odmienności narodowe i kulturowe. W tegorocznej edycji przeglądu zostaną zaprezentowane głównie filmy współczesne. Wstęp na seanse jest bezpłatny.

 

REPERTUAR

  • 1 grudzień 2021 (środa), godz.19.00 – film pt. „U311 Czerkasy”
  • 2 grudzień 2021 (czwartek), godz.19.00 – film pt. „Ivan Syła”

———————-

FILM – „U311 CZERKASY” / U311 ЧЕРКАСИ

Jest rok 2014. Miszko i Lew są kolegami z jednej wsi, którzy służą na trałowcu „Czerkasy” należącym do marynarki wojennej Ukrainy. Stacjonują w porcie krymskiego jeziora Donuzław połączonego z Morzem Czarnym. Kiedy rozpoczyna się inwazja Krymu przez „zielone ludziki”, a prezydent Janukowycz ucieka z kraju, „Czerkasy” wraz z innymi okrętami floty ukraińskiej zostaje zablokowany na jeziorze. Kolejne ukraińskie jednostki poddają się Rosjanom, jedynie załoga trałowca „Czerkasy” stawia opór. Tymczasem Rosjanie przygotowują się do szturmu trałowca. Marynarze muszą podjąć decyzję czy bronić się za wszelką cenę i do końca. Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia ostatniej jednostki na Krymie, która pływała pod ukraińską banderą.

 

Gatunek: dramat / historyczny / wojenny / konflikty

Scenariusz: Robert Kwilman, Tymur Jaszczenko

Reżyseria: Tymur Jaszczenko

Zdjęcia: Jura Dunaj

Obsada: Jewhen Awdijenko, Witałyna Bibliw, Serhij Detiuk

Kraj: Ukraina, Polska 2019

Czas trwania: 102 min.

 

FILM „IVAN SYLA”/Iwan Siła:

Film opowiada historię życia Iwana Fircaka  (1899-1970) słynnego ukraińskiego siłacza, który w wieku 18 lat został artystą czechosłowackiego cyrku i podróżował po świecie świata, zadziwiając wszystkich swoją siłą. W 1928 roku zdobył tytuł najsilniejszego człowieka na świecie. Historia jego życia przypomina trochę amerykański mit od pucybuta o milionera, ale z ukraińskim wariantem zakończeniem. Film to przykład ukraińskiego kina familijnego i przygodowego adresowanego do młodzieży i z humorem przedstawiającego głównego bohatera.

 

Aktorzy:

Dmytro Khaladgi, Ivanna Sakhno i inni

  • Muzyka: Igor Stetsyuk
  • Reżyserzy: Igor Pismennyy,Viktor Andrienko
  • Producenci: Andriy Suyarko, Alla Ovsyannikova
  • Scenarzyści: Viktor Andrienko, Igor Pismennyy
  • Premiera (Świat): 3 października 2013
  • Kraj produkcji: Ukraina
  • Czas trwania: 89 min.

 

 

Współorganizatorem Przeglądu jest Biblioteka Publiczna w Koszalinie, Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu oraz SAPIK w Szczecinku. Przegląd otrzymał wsparcie Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie.

 

Komentarze