Szturm na powiat

Szanowni czytelnicy Gazety kołobrzeskiej. Tak jak obiecałem, zajmę się prognozami przedwyborczymi w następnej jednostce samorządu, czyli powiecie kołobrzeskim. Wiemy już, ile jest komitetów wyborczych, znamy nazwiska kandydatów na radnych, nie wiemy kto będzie starostą, o tym zadecydują nowo wybrani radni Rady Powiatu. W mieście sytuacja jest klarowna, startują trzy komitety, każdy ma swojego kandydata na prezydenta miasta. Moje prognozy są następujące. Prawdopodobnie najwięcej radnych, około 11 wprowadzi do rady KWW Anny Mieczkowskiej, pozostałe 10 mandatów rozdzielą miedzy sobą komitety Jacka Woźniaka i Czesława Hoca. Prezydentem miasta zostanie Anna Mieczkowska. Oczywiście to są moje subiektywne prognozy, a wyborcy zweryfikują moje przewidywania.

Wracajmy do powiatu. Komitetów wyborczych jest aż pięć. Bardzo dużo jak na dotychczasowe realia, stąd mój tytuł felietonu. Aby rządzić w powiecie trzeba będzie stworzyć koalicję z co najmniej dwóch komitetów wyborczych (może nawet trzech) i wybrać starostę głosami minimum 10 radnych. A jest z czego wybierać. Zarejestrowani są: KWW Twój Powiat, KW Koalicja Obywatelska, KWW Wspólnota Samorządowa Powiatu Kołobrzeskiego, KW Prawo i Sprawiedliwość, KWW Koalicja Samorządowa. Wybieramy 19 radnych z czterech okręgów wyborczych. Kołobrzeg podzielony jest do powiatu na dwa okręgi – okręg nr 1 (5 mandatów), okręg nr 2 (6 mandatów), następnie okręg nr 3(gminy: Gościno, Siemyśl, Rymań – 3 mandaty), okręg nr 4 (gminy: Dygowo, Kołobrzeg, Ustronie Morskie – 5 mandatów). Statystycznie w prawie w każdym okręgu każdy komitet wyborczy powinien otrzymać po jednym mandacie (w okręgu nr 2 w Kołobrzegu komitet o największej liczbie głosów otrzyma 2 mandaty). To tylko przypuszczenia, co będzie, zobaczymy, wszystko w rękach wyborców. Może się okazać że najsłabsze komitety w ogóle nie będą miały przedstawicieli w radzie. System przydziału mandatów preferuje „mocne listy kandydatów”. Wygląda na to, że walka o powiat kołobrzeski zapowiada się bardziej interesująco niż wybory do Rady Miasta.

Za nami ostatnia sesja Rady Miasta. W maju rozpocznie działalność nowa rada, w nowym składzie. Ja osobiście poddam się weryfikacji wyborców, startując do Rady Powiatu. Z jakim skutkiem, to zależy także od Was szanowni czytelnicy Gazety Kołobrzeskiej. To mój ostatni felieton w tej kadencji. Było mi bardzo miło. Dziękuję wszystkim czytelnikom za uwagę.

Z poważaniem Wiesław Parus

Komentarze