Szukasz pierwszej pracy? Podpowiemy jak szybko zdobyć doświadczenie!

Zdobycie pierwszej pracy, nawet w dobie rynku pracownika, nie będzie łatwe, jeśli nie masz doświadczenia. Na szczęście zdobycie go nie jest trudne. Możesz zacząć już na studiach.

Zostań wolontariuszem w swojej branży!

Doświadczenie zdobyte w trakcie wolontariatu na pewno zaowocuje w przyszłości. To praca, tyle że bezpłatna, a więc w trakcie jej wykonywania zdobywasz cenne lekcje na przyszłość.

Kto może zostać wolontariuszem? Praktycznie każdy. Grafik komputerowy może zrobić komuś darmowe logo, web deweloper postawić stronę internetową, krawiec uszyć sukienkę, programista napisać aplikację itd. Przykłady można mnożyć w nieskończoność. Ważne jest, by wychodzić poza swoją bańkę zawodową. To, że jesteś programistą, nie oznacza, że nie możesz zrobić czegoś dla branży cukierniczej.

Jakie doświadczenie zawodowe jest najbardziej przydatne? Zobacz, gdzie rekrutują w Koszalinie i oceń, które zawody będą w przyszłości najbardziej poszukiwane. Tam zarobisz najwięcej.

Uczyń pasję sposobem na życie

Jeśli masz jakąś pasję, nie wahaj się pokazać jej światu. Tu najłatwiej jest zabłysnąć przedstawicielom zawodów wymagających kreatywności, ale inni też nie powinni czuć się wykluczeni.

Chwalenie się własnymi projektami to też domena branży IT. Tu niemal każdy programista ma na koncie realizacje projektów, które zrobił non profit lub po prostu dla siebie. Przykładem może być darmowe udostępnianie programów komputerowych lub aplikacji mobilnych. Takie „dłubanie dla przyjemności” to także sposób na zdobycie doświadczenia, bardzo cennego w oczach potencjalnego pracodawcy. Jeśli masz na swoim koncie takie osiągnięcia, jak najszybciej dopisz je do swojego CV.

Zostań stażystą lub praktykantem

Różnica między jednym i drugim jest taka, że stażyście na pewno zapłacą, praktyki często są darmowe. Warto jednak nawet z tych darmowych skorzystać.

Praktyki często proponowane są studentom. Dla nich możliwość popracowania w renomowanej firmie to bardzo cenna lekcja, która na pewno przyniesie profity w przyszłości. Nierzadko bywa i tak, że praktykantom, zwłaszcza tym powracającym w czasie corocznych wakacji, oferuje się umowę o pracę, jak tylko skończą studia.

Staże dotyczą raczej absolwentów niż praktykantów. Często wiążą się z dofinansowaniem, dlatego pracodawcy takowe oferują.

Stażyści i praktykanci nie tylko poznają tajniki zawodów, ale też specyfikę funkcjonowania różnych firm i branż. Warto w ramach zbierania doświadczenia odbywać praktyki w różnych miejscach, czasem na skrajnie kontrastowych stanowiskach. To dobry sposób na rozeznanie się, co tak naprawdę chce się w życiu robić.

Portfolio

Zbieranie doświadczeń powinno być poparte odpowiednią dokumentacją. Po każdych praktykach lub stażu warto poprosić pracodawcę o opinię lub rekomendacje. Te najlepsze powinny się znaleźć w portfolio lub CV, to akurat zależy od specyfiki branży, w której chcemy się zatrudnić.

Do portfolio powinny też trafić wszystkie projekty wykonane w ramach działalności wykonywanej osobiście na rzecz osób trzecich w ramach wolontariatu lub np. publiczne repozytoria z własnym oprogramowaniem w przypadku programistów.

Czy każdy powinien mieć portfolio? Sprzedawca lub kasjer raczej nie będzie go potrzebował. Jednakże on też powinien zbierać dokumentację dotyczącą poprzednich miejsc pracy, by móc wykazać się doświadczeniem u kolejnego pracodawcy.

Komentarze