Szukasz pracowników? Zadzwoń do nas!

Znalezienie odpowiedniego pracownika w obecnych czasach nie jest prostym zadaniem.

Szczególnie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy nie ma czasu na przeprowadzenie odpowiedniego procesu rekrutacji. Z pomocą może przyjść leasing pracowniczy.

W tym tekście wyjaśniamy na czym na ta usługa polega, jakie są jej koszty oraz jakie daje korzyści. Zapraszamy do lektury.

Czym jest leasing pracowniczy?

Leasing to bardzo popularna wśród przedsiębiorców forma finansowania. Najczęściej stosuje się ją przy samochodach, maszynach lub nieruchomościach. Od pewnego czasu korzysta się z niej również w przypadku pracowników.

Reklama

Leasing pracowniczy polega na wynajęciu osoby zatrudnionej do innej firmie na określony czas lub w celu zrealizowania konkretnego zadania. Można to porównać do wypożyczenia piłkarza przez klub A do klubu B. Po umówionym okresie pracownik wraca do macierzystej firmy i w niej kontynuuje dalszą pracę.

Specjalizują się w tym agencje pracy, takie jak np.: Giełda Pracy, która oferują wynajem pracowników na różne stanowiska. Najczęściej są to obywatele innych krajów: Ukrainy, Białorusi, Mołdawii czy Gruzji.

Wynajem pracowników

Wynajem pracowników oparty jest na wynajmie pracownika na Art. 174 [1] ustawy Kodeks Pracy z dnia 26 czerwca 1974 roku. Mówi on o tym, że za pisemną zgodą pracownika, jego pracodawca może wysłać go na bezpłatny urlop w celu wykonania pracy u innego pracodawcy. Leasing pracowniczy powinien mieć więc formę porozumienia między dwoma pracodawcami:

  • leasingodawcą – firma, która wynajmuje
  • leasingobiorcą – firma, która najmuje pracownika

Ważne jest to, że bezpłatny urlop wlicza się do okresu pracy u leasingodawcy. Z kolei za wykonaną pracę pracownik otrzymuje wynagrodzenie od leasingobiorcy. Jego wysokość oraz forma wypłaty powinna być zawarta we wspomnianym porozumieniu.

Ile kosztuje wynajęcia pracownika?

Leasing pracowniczy sprawia, że przedsiębiorstwo może zredukować i zoptymalizować swoje koszty. W takim przypadku firma nie ponosi kosztów związanych z rekrutacją nowego pracownika oraz obniża stałe koszty pracy w tym ZUS-u i podatku.

Koszty wynajęcia pracownika za pośrednictwem agencji pracy uzależnione są od kilku czynników, związanych w głównej mierze z miejscem pracy oraz kwalifikacjami personelu. Wpływ na cenę ma również marża, koszt wynajmu można uzyskać już od 19,50 zł za godzinę pracy. Firmy korzystające z Leasingu pracowniczego oszczędzają czas i często jest to dla nich ratunek w wyjątkowych sytuacjach, takich jak: absencje wynikające z choroby, pandemii czy konieczność pozyskania fachowca posiadającego określone umiejętności.

Zalety leasingu pracowniczego

Największą zaletą leasingu pracowniczego jest możliwość szybkiego zwiększenia zatrudnienia w przypadku działalności sezonowej lub przy realizacji dużych projektów. Korzystając z  Agencji Pracy  można w łatwy sposób znaleźć potencjalnych pracowników. Każdy z nich ma odpowiednie doświadczenie oraz umiejętności potrzebne do wykonywania określonego zawodu. Można tam znaleźć od ręki osoby mogące pracować np. w przetwórstwie mleka, przetwórstwie ryb, tartaku, hotelu, pracownicy budowlani ( murarze zbrojarze itp)  czy gospodarstwie rolnym.

Leasing pracowniczy to również możliwość ograniczenia kosztów, które w przypadku samodzielnego poszukiwania osób do pracy oraz ich zatrudnienia potrafią być bardzo wysokie. Dodatkowo firma wynajmująca pracowników nie musi martwić się okresami przejściowymi, wynikającymi np.: z zamrożenia gospodarki na czas pandemii. Odchodzi również problem ewentualnych odpraw w przypadku wcześniejszego wypowiedzenia umowy.

W przypadku wynajmu pracowników firma płaci za realnie przepracowane godziny. Pracodawcy nie musi obawiać się, że taka osoba pójdzie na zwolnienie lekarskie czy urlop. czy korzysta z przerwy śniadaniowej. Dodatkowo łatwy dostęp do pracowników zza wschodniej granicy gwarantuje solidność i duże zaangażowanie, ponieważ takim osobom zależy na dużym wynagrodzeniu, więc chętnie dłużej i wydajniej pracują.

Pracowników w regionu Kołobrzeg można zamówić telefonicznie 533 024 116 lub przez stronę Agencja Pracy Kołobrzeg

 

Szukasz pracowników? Zadzwoń do nas –

533 024 116.

Mamy pracowników przygotowanych do każdej branży już od 19,50 zł/H w leasingu!

Komentarze