Szybciej do Trójmiasta – obwodnica Koszalina w końcu otwarta

W końcu nastąpiło długo wyczekiwane otwarcie brakującego fragmentu obwodnicy Koszalina i Sianowa w ciągu trasy S6, która będzie najważniejszą trasą na Pomorzu, a także jednym z istotniejszych połączeń na drogowej mapie całego kraju.

Połączy ona Szczecin, Koszalin, Słupsk, Gdynię oraz Gdańsk, od autostrady A6 w okolicy Kołbaskowa aż do początku A1 w Rusocinie. Łącznie trasa ta będzie miała blisko 400 km długości. Ruch odbywa się jeszcze ze zwężeniem do jednej jezdni na 800-metrowej estakadzie, gdzie prowadzone są jeszcze ostatnie prace. Druga nitka udostępniona zostanie w ciągu najbliższych kilku tygodni. Obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu drogi ekspresowej S6 ma łączną długość ponad 21 km. Przypomnijmy, obwodnica Koszalina i Sianowa w ciągu trasy S6 miała być pierwszym oddanym do użytku elementem całej trasy S6 ze Szczecina do Trójmiasta. Ale ze względu na niespodziewane warunki gruntowe, na jakie wykonawca natrafił na wysokości podkoszalińskiej miejscowości Kędzierzyn, należało spory odcinek obwodnicy przeprojektować. Zajęło to aż pięć dodatkowych lat. W międzyczasie jeździmy już ze Szczecina do Koszalina, z Gorzebądza do Karnieszewic i Trasą Kaszubską z Bożegopola Wielkiego do Gdańska. Powstają też nowe odcinki z Karnieszewic aż do Słupska i ze Słupska do Lęborka.

Zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie przyszłego roku. Trwa również budowa odcinków S6 w województwie pomorskim. Powstaje tam druga jezdnia obwodnicy Słupska oraz cztery odcinki realizacyjne od Słupska do trasy kaszubskiej. Całość połączenia S6 do Gdańska ma być gotowa w I połowie 2026 roku.

 

Komentarze