Tak ma wyglądać park Antoniego Szarmacha

Nowa fontanna z malutkim skwerkiem, odmieniony stawek oraz uporządkowana przestrzeń wokół niego z pomostem i huśtawką – tak zapowiadają się zmiany w parku na terenie dzielnicy zachodniej.

Zmiany w parku Szarmacha to efekt głosowania w budżecie obywatelskim. Projekt dotyczyć miał głównie rewitalizacji istniejącego w tym miejscu od lat stawku i powstania fontanny, która odświeży to miejsce i będzie atrakcją dla spacerujących w okolicy. Chodzi o tereny położone w pobliżu dwóch szkół – SP nr 5 i Zespołu Szkół Morskich. Projekt poparło blisko 650 osób, ale już po głosowaniu pojawiły się wątpliwości, jak dokładnie wyglądać ma to miejsce i jak duży zakres zmian zostanie wprowadzony choćby w obrębie wspomnianego stawku.

Szczegóły urzędnicy przedstawili w czasie spotkania z okolicznymi mieszkańcami, którego niestety z przyczyn niezależnych od redakcji nie mogliśmy zapowiedzieć. Postaramy się więc przybliżyć założenia całej koncepcji dla osób, które nie spotkały się z urzędnikami i autorem projektu  Arturem Brychcym z Pracowni Architektury Dominanta.

Sama sadzawka ma przejść tzw. bioremediację, czyli procesowi, który ma uruchomić biologiczne samooczyszczenie wód. Co istotne, nie jest on groźny dla żyjących w stawku organizmów żywych. Wokół stawku nie będzie żadnego ogrodzenia. Alejki wokół pozostaną na swoim miejscu, a nowością będzie drewniany pomost prowadzący do placyku na którym stanie zapowiadana fontanna. Na pomostku pojawi się również klimatyczna huśtawka. Fontanna stanie natomiast na malutkim skwerku od północnej strony stawku. Będzie usadowiona na „talerzu”, którego brzegi pełnić będą funkcję siedziska. Znamy już projekt samej fontanny, która przyjmie formę rzeźby „Melodie” autorstwa znanej polskiej artystki Małgorzaty Chodakowskiej. Przedstawia ona kobietę  z rozwianym włosami, na których przysiadły ptaki. To z ich dziobów tryskać ma woda.

Co więcej? Nawierzchnie alejek mają pozostać żwirowe poza fragmentem przy fontannie, gdzie pojawią się granitowe płyty i kostka brukowa. Ma to być jeden niewielki fragment całego terenu, przy którym ustawione zostaną jeszcze dodatkowe siedziska. Będzie też nowe oświetlenie, a teren obejmie miejski monitoring. Od strony ścieżki rowerowej przy ul. Arciszewskiego ma powstać dodatkowo przystanek rowerowy, w którym użytkownicy jednośladów będą mogli je pozostawić i odpocząć na zagospodarowanym na nowo terenie.

Dokumentacja projektowa dla całej inwestycji ma być gotowa w czerwcu, jeszcze w 2025 roku mają rozpocząć się pierwsze prace, a sama fontanna powinna pojawić się w parku na przyszłoroczną wiosnę.

 

Komentarze