Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych – co warto wiedzieć?

Klęski żywiołowe mają to do siebie, że pojawiają się bez żadnego uprzedzenia. Często powodują ogromne straty, których pokrycie z własnej kieszeni jest zupełnie niemożliwe. Z tego powodu wiele osób decyduje się na zabezpieczenie swojego majątku poprzez wykupienie ubezpieczenia. Czym jest polisa od klęsk żywiołowych, jakie zdarzenia obejmuje i ile kosztuje?

Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych

W przypadku ubezpieczeń klęską żywiołową określa się nie tylko zjawiska o charakterze naturalnym, lecz także takie, które są skutkiem awarii. Z tego powodu większość polis chroniących od podobnych zjawisk obejmuje:

  • huragany,
  • tornada,
  • tsunami,
  • erupcje wulkanu,
  • susze,
  • powodzie,
  • obfite opady śniegu,
  • ekstremalne temperatury,
  • osuwiska.

Zazwyczaj w skład podstawowego ubezpieczenia nieruchomości wchodzą jedynie najpopularniejsze zdarzenia, takie jak pożar czy zalanie. Polisy tego typu nie obejmują również wyposażenia domu lub mieszkania. Z tego powodu w wielu przypadkach korzystne okazuje się postawienie na dodatkowe ubezpieczenie od klęsk żywiołowych pełniące funkcję rozszerzenia do standardowej polisy.

Zakres poszczególnych ofert różni się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. W każdej umowie znajdują się także wyłączenia, czyli sytuacje, w razie których firma nie bierze odpowiedzialności za powstałą szkodę i nie wypłaci Ci odszkodowania. Zazwyczaj kwestia ta występuje w przypadku domów drewnianych czy zlokalizowania budynku na terenie o podwyższonym ryzyku. Na przyznanie odszkodowania ma wpływ również stan techniczny domu.

Wykupienie ubezpieczenia od klęsk żywiołowych jest dobrowolne, ale często warunkuje ono przyznanie kredytu. Banki chcą bowiem zabezpieczyć swoje interesy na wypadek wystąpienia nieoczekiwanych zdarzeń. Wówczas ewentualne odszkodowanie trafia do instytucji finansowej.

Ile kosztuje ubezpieczenie od klęsk żywiołowych?

Ceny ubezpieczeń od klęsk żywiołowych są różne, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zakresu polisy. Taka ochrona pełni funkcję rozszerzeń do głównego pakietu, dlatego jej koszt nie przekracza zwykle kilkudziesięciu czy kilkuset złotych. Wszystko zależy jednak od charakterystyki danego budynku. Jeśli znajduje się on w lokalizacji, gdzie regularnie dochodzi do powodzi lub huraganów, ubezpieczyciel może znacznie podnieść wysokość składki lub zawrzeć w umowie wyłączenia, które uniemożliwią wypłacenie odszkodowania w razie konkretnych sytuacji.

Na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego znalezienie najkorzystniejszej oferty często bywa trudne. Na szczęście w internecie są dostępne porównywarki online, takie jak strona www.ubezpieczeniemieszkania.pl. Dzięki nim możesz szybko zestawić poszczególne oferty wraz z ceną i zakresem. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie w sytuacji, gdy nie chcesz spędzać długich godzin na przeglądaniu stron internetowych każdego towarzystwa ubezpieczeniowego lub dzwonić do kolejnych firm. Obecnie większość formalności można załatwić całkowicie online, co stanowi niezwykle wygodną opcję dla wielu osób.

 

Komentarze