Ukraińska młodzież uczy się języka polskiego

Kolejna grupa ukraińskiej młodzieży rozpoczęła naukę w ramach “Sobotniej Szkoły Języka Polskiego”, zorganizowanej przez I LO Dwujęzyczne im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu.

– W intensywnym, 32-godzinnym kursie języka polskiego, uczestniczy obecnie 80 osób z Ukrainy, w wieku 14-19 lat. Zarząd Powiatu przeznaczył na ten cel 8.960 złotych. Chcę serdecznie podziękować nauczycielom z Kopernika za inicjatywę i zaangażowanie. Od 26 marca zajęcia prowadzą: Marek Kieś, Elżbieta Mączka, Beata Kowalczyk i Kamila Kisiel-Rapacz. – mówi starosta kołobrzeski Tomasz Tamborski.

Kurs obejmuje 32 lekcje języka polskiego na poziomie podstawowym. Spotkania odbywają się w soboty – 8 spotkań po 4 godziny. Trzy grupy rozpoczęły zajęcia 26 marca, czwarta grupa – 9 kwietnia. Zajęcia prowadzą nauczyciele I LO Dwujęzycznego – filolodzy z doświadczeniem w pracy z uczniami nieznającymi języka polskiego. Ideą kursu jest wyposażenie młodzieży ukraińskiej w podstawowe kompetencje językowe, potrzebne do codziennej komunikacji oraz ułatwienie wdrożenia do polskiego systemu edukacyjnego.

– Po ogłoszeniu zapisów, na kurs do I LO zgłosiło się ponad sto zainteresowanych osób, co świadczy o tym, że na terenie powiatu jest znacznie więcej młodzieży, niż do tej pory zapisało się do naszych szkół średnich. Część z nich korzysta w tygodniu z nauki zdalnej, aby ukończyć ukraińską klasę – zajęcia w szkołach ukraińskich trwają do końca maja, nauka polskiego w soboty jest więc dla nich idealnym rozwiązaniem. – dodaje Tomasz Tamborski.

Komentarze