V Przegląd Kina Ukraińskiego

Prezentacja filmów ukraińskich odbędzie się w czterech miejscowościach Pomorza Środkowego: Koszalinie, Kołobrzegu, Szczecinku oraz Wałczu.

Kołobrzeg, Regionalne Centrum Kultury im. Zbigniewa Herberta, ul. Solna 1

  • 14 listopad 2023 (wtorek), godz.18.00 – film pt. DOWBUSZ, reż. Oleś Sanin                                                                            Dowbusz to ukraiński film historyczny w reżyserii Ołesia Sanina, oparty na historii Oleksy Dowbusza, najsłynniejszego wodza Opryszków w Karpatach. Film należy do najdroższych filmów ukraińskich, a jego budżet wynosi 120 mln UAH (udział państwa to 65 mln UAH). Premiera filmu odbyła się 19 sierpnia 2023 roku w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Odessie, gdyż premiera kinowa w maju 2022 roku została odwołana w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę. Akcja filmu rozgrywa się w Karpatach, I Rzeczpospolita, na początku XVIII wieku. Okrutne rządy polskiego władcy zmuszają Huculów do ucieczki w góry. Dwaj bracia, Oleksa i Iwan Dowbuszowie, zostają wypędzeni i stają się opryszkami. Szukając zemsty na panach za morderstwo rodziców Dowbuszów, bracia stają się wrogami. Jeden chce pieniędzy, drugi chce sprawiedliwości. Huculowie rozpoczynają powstanie pod wodzą Oleksy. Szlachta robi wszystko, co w jej mocy, aby zniszczyć Dowbusza, ale on ich przechytrza. Dzięki temu rosła legenda o Rycerzu Karpackim, inspirująca pokolenia ludzi walczących o wolność swojej ojczyzny. O sile i miłości Oleksy Dowbusch, o zdradzie i zniewadze. O tym jak żył i jak oszukał śmierć. Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w sierpniu 2018 roku. Zdjęcia zostały przerwane ze względów technicznych, a później ze względu na ograniczenia związane z kwarantanną pandemii COVID. Ostateczne zdjęcia rozpoczęły się na początku czerwca 2021 roku. Zdjęcia kręcono w Karpatach, Lwowie, obwodzie tarnopolskim i Kijowie, w starych zamkach (m.in. w Świrze) obwodu lwowskiego i innych obiektach historycznych oddających atmosferę pierwszej połowy XVIII wieku. Budżet filmu wyniósł około 120 milionów hrywien (ponad 3 miliony dolarów), z czego 65 milionów zapewniła Ukraińska Państwowa Agencja Filmowa. Na potrzeby zdjęć wykonano ponad 1000 kostiumów, nad którymi pracowało ponad 3000 kostiumografów, a liczba osób zaangażowanych jednocześnie w zdjęcia wynosiła około 600 osób.
  • 15 listopad 2023 (środa), godz.18.00 – film pt. Powodyr, reż. Oleś Sanin
    Film rozgrywa się na początku lat 30. w sowieckiej Ukrainie, którą zdominowała industrializacja, kolektywizacja, Wielki Głód i likwidacja warstwy inteligenckiej. Beztroskie życie Petera Shamrocka, syna specjalista ze Stanów Zjednoczonych zmienia się w jednej chwili. Jego ojciec zostaje zamordowany. Tylko cud zapobiega śmierci Petera z rąk prześladowców. Tym “cudem” okazuje się kobziarz Iwan Koczera (niewidomy pieśniarz grający na kobrze lub bandurze). Chłopak zostaje jego przewodnikiem. Ich wspólna podróż przypada na zimę 1934 roku i jest pełna dramatycznych zwrotów akcji. Iwan wraz z innymi kobziarzami zostaje stracony w okolicach Charkowa. Tym samym Peter staje się jedynym żyjącym świadkiem tamtych tragicznych wydarzeń.

Pokazy niekomercyjne. Wstęp wolny!

Komentarze