W czwartek kolejna wypłata „czternastek”

Czwartek, 1 września, to kolejny termin wypłaty czternastych emerytur. W Zachodniopomorskiem dodatkowe świadczenie otrzyma w ten dzień niemal 38 tys. emerytów i rencistów.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę „czternastek” 25 sierpnia. W województwie zachodniopomorskim przelew z dodatkowym świadczeniem pieniężnym otrzymało wtedy prawie 78 tys. osób, z czego 58 tys. w pełnej wysokości, czyli 1338,44 zł brutto. Szczeciński ZUS wypłacił 52,9 tys. świadczeń, a koszalińska placówka ponad 24,8 tys. Łączna kwota przekazanych środków to 93,2 mln zł.

W najbliższy czwartek w Zachodniopomorskiem prawie 38 tys. świadczeniobiorców dostanie „czternastkę”, w łącznej wysokości 44,3 mln zł. W całym kraju otrzyma ją ok. 1 mln emerytów i rencistów na kwotę ok. 1 mld zł.

Świadczenie wypłacane jest z urzędu, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego wniosku, aby otrzymać pieniądze. Czternasta emerytura, czyli kolejne w 2022 roku dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, trafi w sumie do 9 mln emerytów, rencistów, w tym 8,1 mln z ZUS. „Czternastka” jest zwolniona z podatku dochodowego, pobrana będzie jedynie składka zdrowotna. Dlatego świadczenie wyniesie 1217,98 zł „na rękę”. „Czternastkę” w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób, których świadczenie podstawowe nie przekracza 2900 zł brutto. W przypadku osób ze świadczeniem pomiędzy 2900 zł a 4188,44 zł czternasta emerytura będzie zmniejszana w oparciu o zasadą “złotówka za złotówkę”. Zgodnie z rządowymi szacunkami w tym roku na czternastkę może zostać przeznaczone około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Komentarze