W tym roku nie przyjmiemy kolędy w domach

Trwająca pandemia i związane z nią ograniczenia sprawiają, że zmianie uległo nasze codzienne życie i zwyczaje. 

Zmiany dotyczą także duchowej sfery naszego życia. Zgodnie z zarządzeniem biskupa Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, w tym roku nie odbędzie się tradycyjna kolęda, a wierni nie przyjmą księży w swoich domach.

W najbliższym roku w Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej nie odbędzie się wizyta kolędowa w tradycyjnej formie. Zamiast odwiedzin przez duszpasterzy w domach należy zaprosić mieszkańców do kościoła w mniejszych grupach na wieczorną Mszę św., np. mieszkańców poszczególnych ulic lub małych miejscowości. Intencją tej Mszy św. winna być modlitwa za zaproszonych danego dnia parafian – informuje biskup Edward Dajczak.
– Podczas Mszy św. należy wygłosić okolicznościową homilię oraz odmówić modlitwę błogosławieństwa nad zebranymi i pozostałymi w domach mieszkańcami, zwłaszcza chorymi. Można także poświęcić wodę, którą wierni przyniosą do kościoła w ich własnych naczyniach, a po poświęceniu zabiorą do domów. Po liturgii należy poprowadzić kolędowanie oraz rozmowę, poruszającą bieżące kwestie parafialne. Wskazane jest też rozdanie modlitwy do odmówienia w domach. Warto zachęcić wiernych, by po powrocie do domów odprawili celebrację „liturgii rodzinnej”, odmawiając modlitwę, której tekst otrzymali w świątyni, oraz kropiąc mieszkanie wodą święconą – czytamy w zarządzeniu biskupa.

Komentarze