Bezpośrednio do Zakopanego i więcej pociągów do stolicy przez Piłę i Bydgoszcz

Komfortowe podróże z PKP Intercity. Nowy rozkład jazdy na sezon 2024/2025 dla województwa zachodniopomorskiego

Od 15 grudnia popularne Pendolino rozpocznie kursowanie na trasie Szczecin – Warszawa. Na podróżnych z województwa zachodniopomorskiego czeka również lepsza oferta ze Szczecina do Krakowa i Poznania, a także nowe połączenia z Kołobrzegu i Świnoujścia. PKP Intercity prezentuje założenia rozkładu na sezon 2024/2025 dla województwa zachodniopomorskiego. Będzie on obowiązywać od połowy grudnia.

Pendolino dla Szczecina

Pojazdy Pendolino to najszybsze i najbardziej komfortowe pociągi we flocie PKP Intercity. Każdego dnia nowoczesnymi pociągami PKP Intercity będzie można podróżować na trasie Szczecin – Poznań – Warszawa. Poranny skład wyjedzie ze Szczecina przed 8:00 i pokona tę trasę w 4 h 18 minut. Powrotne Pendolino do Szczecina pozwoli wrócić ze stolicy po 20:00.  Oprócz postoju w Poznaniu pociąg zatrzyma się w Stargardzie i Krzyżu, co pozwoli na przesiadkę w kierunku Gorzowa. Warto podkreślić, że popularne składy Pendolino kursują w najbardziej komfortowej kategorii Express InterCity Premium (EIP). Na ich pokładzie znajdują się łącznie 402 miejsca – 45 w klasie pierwszej i 357 w drugiej. Regulowane fotele w obu klasach, rozkładane stoliki, indywidualne oświetlenie oraz gniazdko elektryczne przy każdym miejscu gwarantują wygodną podróż.

Lepsza oferta do/ze Szczecina

Zwiększy się liczba pociągów ze stolicy województwa do Warszawy przez Poznań. Podróżni będą mieć do dyspozycji aż 9 par połączeń na tej trasie. Skróci się również czas przejazdu. Ze stolicy do Szczecina dojedziemy w rekordowym czasie 4 godz. 17 minut, a ze Szczecina do Poznania w 1 godz. 50 min.

Nowością będzie pociąg IC Sukiennice do Krakowa przez Poznań i Łódź. W wakacje jego relacja będzie wydłużona do Zakopanego, dzięki czemu mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego zyskają możliwość bezpośredniego dojazdu pociągiem ekonomicznym do stolicy Tatr. Nowym połączeniem ekspresowym będzie pociąg EIC Bolesław Prus rel. Warszawa – Szczecin – Warszawa, który umożliwi wyjazd ze stolicy rano i powrót do Warszawy wieczorem. Warto również wspomnieć o wydłużeniu relacji składu IC Barbakan, który od grudnia będzie kursował z Krakowa do Szczecina (w obecnej relacji tylko do Poznania). Na ciągu Poznań – Szczecin, po zmodernizowanej linii kolejowej pojadą 3 nowe pociągi (EIC Bolesław Prus, IC Sukiennice, IC Barbakan).

I całego województwa

Możliwość codziennego, bezpośredniego dojazdu do Zakopanego, po drodze zatrzymując się w Trójmieście, Warszawie, Radomiu, Kielcach i Krakowie, zyskają mieszkańcy Kołobrzegu, Ustronia Morskiego, Koszalina i Sławna dzięki wydłużeniu trasy pociągu TLK Lubomirski.

Zwiększy się też liczba połączeń z Kołobrzegu do stolicy przez Piłę i Bydgoszcz. Na tory wyjedzie skład IC Staszic z Warszawy do Szczecina, z grupą wagonów do Kołobrzegu.

Dzięki zmianie godzin kursowania pociągu IC Stańczyk mieszkańcy Pomorza Środkowego i Zachodniego będą mogli dojechać do Trójmiasta na godzinę 9 i wrócić tym samym pociągiem po godz. 19. Podróżni ze Sławna, Koszalina, Białogardu i Szczecinka skorzystają z możliwości dotarcia do m.in. Katowic, Krakowa, Rzeszowa czy Przemyśla. Dojazd do tych miejscowości zapewni wydłużenie relacji pociągów IC Szkuner i IC Zefir do/z Przemyśla. W okresie wakacji, w wydłużonej relacji do Świnoujścia pojadą pociągi: IC Swarożyc  oraz IC Podhalanin rel. Zakopane – Świnoujście – Zakopane, a także sezonowe połączenie TLK Wolin rel. Kraków – Świnoujście – Kraków.

Czasowe zmiany w organizacji ruchu

W związku z prowadzonymi nadal pracami modernizacyjnymi na jednotorowej linii kolejowej 202 i przebudową stacji Słupsk, pociągi kursujące na tej trasie mogą mieć wydłużony czas przejazdu.

Komentarze