Wybierz jedenastkę XX wieku Kotwicy Kołobrzeg

Piłka nożna to nierozerwalny element życia społecznego w powojennych dziejach naszego polskiego już miasta, więc wypada pamiętać o tych, którzy w tej historii odegrali najbardziej znaczące role. W dzieło upamiętniania futbolowych gwiazd Kołobrzegu postanowiła się wpisać też grupa panów, z piłką nożną w Kołobrzegu związanych od bardzo wielu lat, pomysłem na wyłonienie jedenastki najznamienitszych piłkarzy Kotwicy w powojennej, 55-letniej historii XX wieku. Ogłaszamy więc rozpoczęcie procedury wyborczej. Czekamy na zgłoszenia kandydatów. Każdy sympatyk kołobrzeskiej piłki nożnej może zgłosić swoich ulubieńców.
KTO ZACZĄŁ?
Ta grupa inicjatywna to Janusz Borok, Lech Pałka, Wiesław Jarmuł i Jarosław Kreja – i powstał Komitet Organizacyjny Wyboru „Piłkarskiej Jedenastki XX wieku Kotwicy Kołobrzeg”. I od razu padł też pomysł, by za dwa lata wybrać „Jedenastkę Kotwicy pierwszego 25-lecia XXI wieku”. Z racji zamieszkiwania poza Kołobrzegiem w pracach komitetu spośród już wymienionych nie będzie uczestniczył Lech Pałka, a do składu na razie zaproszono Wojciecha Podborączyńskiego, powierzając mu funkcję przewodniczącego, oraz Zdzisława Kaczmarka, a także z głosem doradczym Sławomira Jasickiego z „Gazety Kołobrzeskiej”.
KTO WYBIERZE?
Ostatecznego wyboru dokonają członkowie Kapituły Wyboru „Piłkarskiej Jedenastki XX wieku Kotwicy Kołobrzeg”, a każdy zagłosuje indywidualnie,
wybierając swoich faworytów spośród osób nominowanych. Do grona członków Kapituły zaprasza jej Komitet Organizacyjny. Dotychczas na tej elitarnej liście są nazwiska 25 osób, ale nie jest to lista zamknięta. Do samego aktu głosowania dojdzie bowiem dopiero po wakacjach, więc do tego czasu lista osób zasługujących na to, by zostać członkiem tej kapituły, zapewne się rozrośnie. Wśród już wybranych są między innymi byli piłkarze (jeśli znajdą się na liście nominowanych, to nie będą mogli głosować na siebie), trenerzy, prezesi klubu i działacze, jak np.: Janusz Gromek, Henryk Carewicz, Adam Dzik, Waldemar Błaszczak, Andrzej Kargul, Krzysztof Jeż, Czesław Klimczak, Andrzej Stawowczyk, Tomasz Rewiński czy Adam Wierzbowski itd. To tylko kilka wybranych nazwisk, a kolejne podawać będziemy w następnych numerach papierowej wersji naszej gazety.
KTO ZGŁASZA?
Z listy wszystkich zgłoszonych kandydatów Komitet Organizacyjny dokona wyboru tych piłkarzy, którzy zostaną nominowani i z których potem członkowie Kapituły dokonają ostatecznego wyboru. Zgłosić kandydata może każdy sympatyk kołobrzeskiego futbolu. Żeby to uczynić, należy na piśmie uzasadnić swój wybór i takie zgłoszenie dostarczyć do rąk któregoś z wymienionych członków Komitetu Organizacyjnego albo przesłać na adres naszej redakcji: „Gazeta Kołobrzeska”, ul. Myśliwska 6, 78-100 Kołobrzeg, z dopiskiem „Jedenastka Kotwicy”. Najciekawsze uzasadnienia, które dotrą do naszej redakcji, opublikujemy. Na bieżąco też będziemy starać się prezentować listę dotychczas zgłaszanych kandydatów.
KTO W „11”?
Selekcji zgłoszonych kandydatów dokona Komitet Organizacyjny i wybierze 22 nominowanych do finału, kierując się zasadą, że będzie to 2 bramkarzy, 8 obrońców, 8 pomocników i 4 napastników. Taką listę otrzyma każdy członek Kapituły i według własnego sumienia wybierze połowę z nominowanych w poszczególnych formacjach (1-4-4-2). Suma głosów członków Kapituły na poszczególnych piłkarzy w każdej formacji wyłoni „Piłkarską Jedenastkę XX wieku Kotwicy Kołobrzeg”. Już znalezienie się na liście nominowanych będzie sporym wyróżnieniem, więc ci ostatecznie niewybrani chyba nie poczują się wielce zawiedzeni.
Więcej o tej inicjatywie wkrótce.

SJ

Komentarze