Wypłacili “czternastkę”

W Zachodniopomorskiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacił czternaste emerytury na kwotę prawie 847 mln złotych, które trafiły do 365,2 tys. emerytów i rencistów.

Szczeciński ZUS przekazał 240 tys., a koszalińska placówka przeszło 125 tys. dodatkowych świadczeń.

Najwięcej czternastek wypłacono w trzech warszawskich oddziałach ZUS – 553 tys. świadczeń w łącznej wysokości 1,1 mld złotych. Dwa oddziały w Poznaniu wypłaciły 385 tys. świadczeń na 849 mln złotych. Dwie łódzkie placówki przekazały 389 tys. czternastych emerytur w kwocie 894 mln złotych.

Czternastą emeryturę w wysokości 2650 zł brutto wypłacono osobom, które pobierają świadczenie podstawowe do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty działała tzw. zasada złotówka za złotówkę.

Czternastki nie otrzymały osoby, które miały świadczenie zawieszone na dzień badania prawa do niej, bo np. przekroczyły limit dorabiania.

Ze świadczenia pobrano składkę zdrowotną i zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Ponadto jest ono wolne od wszelkich innych potrąceń, np. od zajęć komorniczych. Nie wlicza się też do dochodu, gdy ktoś ubiega się o pomoc społeczną, alimenty czy o 500+ dla niesamodzielnych.

Komentarze