Wystawa sportowych zdjęć w hali Milenium

 „I Igrzyska Europejskie Baku 2015 w obiektywach PKOl” – wystawę takich zdjęć o sportowym charakterze można oglądać na pierwszym piętrze hali Milenium.

I Igrzyska Europejskie, które rozegrano w stolicy Azerbejdżanu – Baku w 2015 roku były odpowiedzią Starego Kontynentu na Igrzyska Azjatyckie, panamerykańskie czy afrykańskie. Wystartowało w  nich 6067 zawodników z 50 europejskich krajów, rozdano ponad 700 medali, a Polska Reprezentacja,  która liczyła 213 osób, wywalczyła 20 krążków (2 złote, 8 srebrnych i 10 brązowych).

Polski Komitet Olimpijski postanowił uwiecznić to historyczne wydarzenie i z inicjatywy Prezesa PKOl Andrzeja Kraśnickiego powstał niepowtarzalny album fotograficzny BAKU 2015 przedstawiający historię startu biało-czerwonych w tej imprezie, autorstwa Szymona Sikory i Tomasza Piechala, którzy skrzętnie dokumentowali występ Polaków nad Morzem, a w zasadzie Jeziorem Kaspijskim.

Spośród starannie wybranych ponad 200 zdjęć, które znalazły się w wydawnictwie, wyselekcjonowano 40 najlepszych ujęć prezentujących fotograficzny   crème de la crème  występu reprezentacji Polski podczas I Igrzysk Europejskich w Baku, z których powstała wielkoformatowa i niepowtarzalna wystawa fotografii. Autorzy zdjęć uchwycili na swoich pracach jedyne w swoim rodzaju momenty i ulotne chwile towarzyszące polskim sportowcom, na których nie brak emocji, uśmiechów, łez, radości i smutku, ale także samo miejsce Igrzysk – miasto Baku.

Baku pachnie ropą naftową, a zapachu tego nie rozwiewa nawet silnie wiejący znad morza wiatr. Kiedyś pola naftowe znajdowały się na terenie miasta. Do tej pory zostało tam kilkanaście starych pomp. Jednak na obrzeżach aglomeracji widać setki miarowo poruszających się kiwonów. „Pokaleczona” ziemia wciąż „krwawi”, a mieszkańcy Azerbejdżanu twierdzą, że jeśli w Baku wbijesz łopatę, to z ziemi wypłynie prędzej ropa niż woda.

Wystawa oglądać można w dniach do 11 lipca 2021 r. (w godzinach 7 – 22).

 

 

Komentarze