XX Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Skarbowców z „wartością dodaną”

XX Jubileuszowe Mistrzostwa Polski Skarbowców z „wartością dodaną”!

Kołobrzeg, 1-3 czerwca 2023

 Fundacja Skarbowości im. Jana Pawła II organizuje Mistrzostwa Polski Skarbowców od 2001 roku. To w skali naszego kraju niewątpliwie swego rodzaju fenomen – od 23 lat grupa zawodowa pracowników sektora skarbowości, poprzez sport i zabawę, integruje się wokół szlachetnych celów pod hasłem ogólnym „Rywalizujemy fair play, bawimy się i pomagamy jednocześnie!”

W 2011 roku mieliśmy już okazję korzystać z gościnności miasta Kołobrzeg organizując XI MPS, w których brało udział ponad 3 tys. uczestników reprezentujących ponad 70% jednostek skarbowych z całego kraju. Wiemy, że wielu uczestników MPS zauroczonych Kołobrzegiem wracało tu wielokrotnie.

Mistrzostwa Polski Skarbowców są formą podziękowania dla tych, którzy wspierają działania Fundacji swoimi darowiznami. Skarbowcy uczestniczą w wydarzeniu w swoim wolnym czasie i finansują swój udział z środków własnych. MPS to rodzaj „małej olimpiady”. Zawodnicy to skarbowcy – pracownicy i funkcjonariusze KAS, CIRF, MF, AK, którym często, jako kibice towarzyszą całe rodzin, przyjaciele i znajomi. Podczas XX Jubileuszowych MPS rozegranych zostanie 12 dyscyplin sportowych – bieg i nordic walking na dystansie 4 km, strzelanie, skok w dal, tenis stołowy, tenis ziemny, badminton, pływanie stylem dowolnym 50 m, turniej piłki nożnej „piątek” (drużyny mieszane), piłka siatkowa (drużyny mieszane), przeciąganie liny (kobiety) oraz po raz pierwszy – szachy. Zawodnicy walczyć będą o puchary i medale w klasyfikacjach generalnej, zespołowych i indywidualnych. Uwzględniając głosy seniorów/emerytów, których z roku na rok przybywa w skarbowości „dorzuciliśmy” jeszcze jedną kategorię: E – Elita/Emeryci, co pozwala brać czynny udział w zawodach emerytowanym skarbowcom – to coraz większa grupa osób, wśród której są zawodnicy, którzy jeżdżą z nami na MPS od…2001roku! Podczas MPS łączymy pokolenia – najstarsza/y oraz najmłodsza/y zawodnicy są wyróżniani podczas uroczystej Gali Finałowej. MPS mają nie tylko wymiar sportowy, ale też wymiar głęboko emocjonalnej, duchowej łączności z osobami ciężko chorymi i pokrzywdzonymi przez los, dlatego MPS to także finały konkurencji dobroczynnych jakie przez cały rok organizuje Fundacja.

W piątek i sobotę podczas dwóch wieczornych Gali Finałowych, które odbędą się na Hali Milenium rozdamy ponad 300 dyplomów i podziękowań, 250 medali, ponad 50 pucharów i ok. 50 nagród dodatkowych, co  najlepiej obrazuje skalę przedsięwzięcia!

Na XX Jubileuszowe MPS zarejestrowało się do tej pory ponad 1600 uczestników ze 182 jednostek skarbowych z całego kraju  Oprócz uczestników zarejestrowanych na wydarzenie przyjeżdżają też oczywiście osoby nie zarejestrowane w naszym systemie –  Kołobrzeg może więc liczyć na „prawdziwy najazd przyjaznych skarbowców” – ok. 2,5 tys. osób z całego kraju. Wielu z uczestników MPS  przyjeżdża już na początku tygodnia, niektórzy zostają dłużej i z pewnością wielu zakocha się w Kołobrzegu i powróci tu nie raz.

Tak dzieje się w każdym mieście, do którego zagoszczą MPS. Są miasta, które po raz kolejny stają do rywalizacji o status miasta-gospodarza MPS ze względu na ogrom korzyści promocyjnych dla miasta i komercyjnych dla jego mieszkańców. Taki status nie tak łatwo otrzymać. Miasto musi posiadać odpowiednią infrastrukturę sprzyjającą rozegraniu w tak krótkim czasie 12 dyscyplin sportowych. Potrzebne jest obszerne, zadaszone miejsce do zorganizowania dwóch gali finałowych, a co najważniejsze, potrzebni są otwarci włodarze miasta, którzy traktują takie wydarzenie jako doskonałą formę promocji. Te wszystkie elementy zbiegły się w Kołobrzegu. Dodając do tego ogromną życzliwość i kompetencję pracowników, którzy zostali skierowani do realizacji tego zadania, jesteśmy przekonani, że będzie to wielkie święto skarbowców i ogromny sukces dla miasta i Jego mieszkańców.

Ponieważ 1 czerwca to Dzień Dziecka, podczas XX MPS nie zabraknie też akcentu dla dzieci z kołobrzeskich szkół podstawowych. Prace finalistów konkursu plastycznego pt. „Biegaj, pływaj, skacz w dal z nami – wysportowanymi Skarbowcami”, ogłoszonego przez FSJP2, prezentowane będą na Hali Milenium podczas XX MPS. Laureaci konkursu w trzech kategoriach będą wybierani przez wyjątkowe jury – uczestników XX MPS, którzy będą głosować przyklejając przy wybranych przez siebie pracach specjalne naklejki. Wygrają prace dzieci, które zbiorą najwiecej naklejek. Dzieci zostaną nagrodzone podczas Gali Finałowej atrakcyjnymi nagrodami ufundowanymi przez Prezesa FSJP2 oraz partnerów XX MPS.

„Macie budować lepszy świat, a nie tylko o nim marzyć…”. To przesłanie Patrona Fundacji Skarbowości św. Jana Pawła II, które jest dla nas nieustannie żywe jako ciągła inspiracja i motywacja do działania.Podczas rywalizacji sportowej staramy się zawsze urzeczywistniać te idee… chcemy zarażać nimi innych, bo wiemy jak bardzo pomaga to w codziennych zmaganiach z rzeczywistością.

„Sursum Corda! W górę serca! Nie traćmy Ducha – tegoroczne hasło przewodnie MPS daje nadzieję i jest odpowiedzią na aktualną trudną społeczną sytuację emocjonalną, która jest także udziałem społeczności skarbowej. Mimo wielu trudności, których doświadcza każdy z nas, mimo ciagłego „odbijania się” po covidzie, mimo dramatycznych doniesień płynących z Ukrainy… W górę Serca! Nie traćmy Ducha! Doceniajmy to, co mamy! Cieszmy się każdym dniem życia w zdrowiu i spokoju, bo nie każdemu jest to dane!

Od wielu lat FSJP2 buduje wspólnotę osób wspierających się wzajemnie. Czujemy się odpowiedzialni za tę wspólnotę, robimy wszystko, aby dostarczać naszym Darczyńcom i Wolontariuszom satysfakcji z pomagania.

Wyrazem poczucia odpowiedzialności za siebie nawzajem jest zbiórka publiczna, która będzie prowadzona podczas XX MPS na rzecz pracowników US w Wągrowcu, którzy 3 marca br ,wracając z podróży służbowej, ucierpieli w tragicznym wypadku samochodowym. W wyniku zderzenia czołowego zgineła śmiercią tragiczną jedna z naszych koleżanek – Margarita Łączka, 45 lat. Osierociła Ona dwójkę dorastających dzieci: https://fundacjaskarbowosci.pl/julia-i-jakub-laczka/. W wypadku ciężko ranna została też Agnieszka Olszak, 47 lat https://fundacjaskarbowosci.pl/agnieszka-olszak/, która doznała wielu złamań i obrażeń wewnętrznych, jest po ciężkiej wielogodzinnej operacji, a proces dochodzenia do zdrowia i rehabilitacji będzie trwał wiele miesięcy. Obie koleżanki angażowały się w działania pomocowe na rzecz Podopiecznych Fundacji, biorąc od wielu lat udział w MPS i innych akcjach pomocowych. W tym roku marzyły o tym, aby przyjechać do Kołobrzegu.

MPS to także sposób na pokazanie społeczności lokalnej wielkiego serca, zaangażowania i wrażliwości pracowników skarbowości. Od wielu już lat organizujemy dla społeczności lokalnej, gdzie odbywają się MPS akcję pod nazwą “EkoSkarbuś”. Skarbowcy z całego kraju przywożą ze sobą albo przesyłają do biura zawodów plastikowe nakrętki, które są oficjalnie przekazane organizacji społecznej wskazanej przez miasto. W Kołobrzegu zostaną one przekazane na rzecz kołobrzeskiego Hospicjum. Podczas takiej akcji zbieramy średnio ok. 2 ton nakrętek, które po sprzedaży dają ok.4-6 tys.zł. Jesteśmy ciekawi jak będzie tym razem?

Dodam, że każdy z mieszkańców Kołobrzegu może zostać EkoSkarbusiem dołączając do akcji ekologicznych prowadzonych przez FSJP2 podczas MPS.

W podziękowaniu za dołączenie do grona EkoSkarbusiów można otrzymać wartościowy, odlewany medal pamiątkowy „Sursum Corda” z wizerunkiem św. Jana Pawła II w przeźroczystym etui lub/i odlewany, unikatowy breloczek FSJP2, paczkę doskonałej, świeżo palonej KAWY OD SERCA FSJP2 oraz kartę rabatową – zniżki na paliwo na stacjach LOTOS, MOL,  w ramach kampanii społecznej prowadzanej przez Fundację:  „LITRY DOBRA”.

Aby otrzymać takie podziękowanie wystarczy 1 czerwca w godz. 12.00 – 21.00 przynieść na Halę Milenium na specjalnie oznaczone stanowiska:

  1. Plastikowe nakrętki – na rzecz kołobrzeskiego Hospicjum
  2. Zużyte baterie, akumulatory i ładowarki
  3. Zużyte, niepotrzebne telefony komórkowe, laptopy, tablety, itp.
  4. Złom złotej i srebrnej, niepotrzebnej biżuterii oraz niepotrzebną, nie zniszczoną biżuterię sztuczną. Ze złomu wytapiamy złote i srebrne serduszka ażurowe z przeznaczeniem na aukcje na rzecz

   potrzebujących – ciężko chorych Podopiecznych FSJP2 /aukcje na FB na grupie: Pomoc od Serca – aukcje na rzecz Podopiecznych Fundacji Skarbowości

Już teraz zapraszamy wszystkich mieszkańców miasta w piątek, 2 czerwca o godz. 8.45 / Stadion Lekkoatletyczny przy I LO Dwujęzycznym im. M. Kopernika, ul. Łopuskiego 42-43/ na uroczyste otwarcie mistrzostw, podczas którego prezentować się będą zespoły z poszczególnych jednostek skarbowych walcząc jednocześnie o FISKUSIA – Nagrodę Specjalną Prezesa FSJP2 oraz o Nagrodę Publiczności w głosowaniu na FB. Znając kreatywność skarbowców z poprzednich edycji wydarzenia zapewniamy, że będzie to piękne, barwne widowisko, którego nie możemy się już doczekać.

Dziękujemy serdecznie Pani Prezydent Miasta Kołobrzeg, Annie Mieczkowskiej Zastępcy Prezydenta  – Pani  Ilonie Grędas – Wójtowicz  oraz wszystkim pracownikom UM i MOSIR za ogromne zaangażowanie w organizację tego pięknego wydarzenia, które z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczestników MPS, włodarzy i mieszkańców miasta Kołobrzeg. Sukces XX MPS to także sukces miasta! O życzliwe przyjęcie gości z pewnością nie musimy się martwić, bo Kołobrzeg słynie z gościnności. Pozostaje mi zaprosić wszystkich do kibicowania naszym zawodnikom. Życzymy wielu zwycięstw, pięknych wrażeń, satysfakcji z pomagania oraz…pięknej pogody!

Komentarze