XXIV “Herbertiada” – sierpniowa odsłona z “Kołatką”

W sobotę, 19 sierpnia 2023 r. o godzinie 17.00 rozpocznie się pierwsza część tegorocznej XXIV “Herbertiady”, czyli Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta w Kołobrzegu.

W tym roku gościć będziemy siostrzenicę Zbigniewa Herberta Panią Beatę Lechnio, która otworzy przegląd. Zostaną odczytanie listy siostrzeńca Księcia Poetów, dr. Rafała Żebrowskiego oraz prof. Piotra Glińskiego, ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

W artystycznej odsłonie „Herbertiady” widzowie zobaczą kameralny spektakl pt. “Kołatka”, który został zbudowany na wierszach Zbigniewa Herberta z różnych okresów jego twórczości. Dominują tu rozważania Pana Cogito, które i dziś (a pewnie i w przyszłości, jak to z wielką poezją bywa) brzmią, dzięki swojej uniwersalności, niezmiernie aktualnie.

W dzisiejszym świecie dominacji popkultury  poezja została zepchnięta na margines. Jej głos staje się zbędny. Może dlatego, że wymaga od nas zatrzymania się, pogłębionej refleksji, słuchania?

A jednak: “Tej garstce, która nas słucha należy się piękno ale także prawda to znaczy –  groza, aby byli odważni gdy nadejdzie chwila”.

W spektaklu „Kołatka” wystąpi znakomity aktor Andrzej Mastalerz, któremu towarzyszyć będzie młoda aktorka Paulina Kinaszewska. W spektaklu usłyszymy tradycyjną muzykę ludową  w nowych aranżacjach przygotowanych przez Paulinę Kinaszewską.

Podczas sierpniowej odsłony „Herbertiady” będzie można obejrzeć wystawę rysunków Bernarda Homziuka, rysownika, animatora kultury, absolwenta IWA UMCS, wieloletniego pracownika dydaktyczno-naukowy w ISP na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Prace powstały z inspiracji wierszami Zbigniewa Herberta.

Całość poprowadzi znana i lubiana aktorka Katarzyna Zawadzka.

Wstęp wolny.

Komentarze