Zamiast amfiteatru centrum kongresowe? Posłuchaliśmy radnych, ekspertów i mieszkańców

„Czy amfiteatr jest nam potrzebny?” – pod takim hasłem władze miasta zorganizowały spotkanie otwarte z mieszkańcami. Zdania w tej sprawie są mocno podzielone. Udowodniło to czwartkowe spotkanie.

Z jednej strony można było usłyszeć, że dotychczasowy amfiteatr jest mocno zaniedbany, a jego remont kosztowałby dziesiątki milionów złotych. Dodatkowo funkcjonuje on tylko przez dwa miesiące. Stąd propozycje, by zastąpić go kompleksowym centrum kongresowym o wielu funkcjach. Dyskusję na temat przyszłości tego obiektu wywołała kandydatura Kołobrzegu do miana Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W czasie spotkania konsultacyjnego głos zabrali radni. Łukasz Zięba i Kamil Barwinek z klubu Nowy Kołobrzeg przekonywali, że miasto powinno iść w kierunku budowy obiektu, który mógłby działać przez cały rok i posiadać inne funkcje poza organizacją samych koncertów. W podobnym tonie wypowiadał się także Mariusz Ławro z Regionalnego Stowarzyszenia Turystyczno-Uzdrowiskowego wskazując, że Kołobrzeg mógłby wówczas przyciągnąć klientów biznesowych, a nie jedynie turystów wypoczywających w okresie letnim.

Innego zdania był radny Jacek Woźniak z klubu Radnych Niezależnych. Jak wskazywał, bazę kongresową już oferują kołobrzeskie hotele. Kołobrzeg natomiast potrzebuje amfiteatru, ale takiego, który nie jest nadmiernie rozbudowany i niepotrzebnie obciążający budżet miasta. Podobne argumenty wcześniej wskazał artysta Marek Kulik.  Dr. Mariusz Miedziński proponował, by w miejscu obecnego parkingu powstało centrum kongresowe, które mogłoby zarabiać na utrzymanie amfiteatru. W dyskusji cały czas pojawiał się bowiem argument rentowności takiego przedsięwzięcia i kosztów utrzymania obiektu.

– Komunikacja Miejska też przynosi straty, a jednak autobusy jeżdżą. To nie konwent ekonomiczny, żeby ciągle mówić o pieniądzach. Ludzie oczekują miejsca, w którym będą mogli pobawić się przez kilka godzin i amfiteatr by im to zapewnił – mówił z kolei jeden z mieszkańców wskazując, że „zwykłego” kołobrzeżanina nie interesuje ściągnięcie do miasta sympozjum lekarskiego tylko ciekawych wydarzeń rozrywkowych.

Dyskusja na ten temat będzie trwać, a zbliża się kolejny sezon, w czasie którego amfiteatr ponownie gościł będzie gwiazdy polskiej sceny muzycznej czy kabaretowej.

Komentarze