Zbadaj się – wygraj zdrowie! Czas na darmową mammografię w Inter Medical

Mammografia to radiologiczne badanie piersi, dzięki któremu można wykryć raka piersi we wczesnym stadium.Jakie są wskazania do mammografii i jak często powinno się ją wykonywać? Czy każda zmiana jest złośliwa i wymaga interwencji chirurgicznej? Na te i inne pytania odpowie Joanna Cyckiewicz, Koordynator Pracowni Diagnostyki Obrazowej w Inter Medical, zachęcając do wykonania badania.

Gazeta Kołobrzeska: Do kogo adresowanejest badanie mammograficzne i jak się na nie zgłosić? Czy wymagane jest skierowanie?

Joanna Cyckiewicz: Badanie jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga skierowania.Przeznaczone jest dla kobiet w wieku 50-69 lat. Zgłaszać się można,wysyłając e-mail na adres: mammografia@inter-medical.pl, gdzie podajemy imię, nazwisko, telefon kontaktowy i PESEL, lub telefonicznie: 513 132 319.

Jak często kobiety powinny je wykonywać?

Po przekroczeniu 50 roku życia mammografię powinno wykonywać się co dwa lata. Są oczywiście szczególne przypadki, które predysponują kobiety do badania co roku, jak np. obciążenia genetyczne, ale zalecenia muszą być zaordynowane przez lekarza.

Czy w Polsce nowotwory piersi występują często?

Szacuje się, że średnio co roku tylko na raka piersi umiera 6 tys. kobiet! Według nas to bardzo duża liczba, biorąc pod uwagę, że badanie jest proste i ogólnodostępne. Niestety, mimo licznych akcji promocyjnych w dalszym ciągu brakuje świadomości wśród kobiet, jak ważna jest profilaktyka raka piersi.

Czy to prawda, że nowotwory piersi dotyczą tylko starszych kobiet?

Niestety nie. Wiek nie jest tu kluczowym wyznacznikiem. Oczywiście kobiety po 50 roku życia są bardziej narażone, ale panie w każdym wieku powinny kontrolować swoje piersi, np. po kąpieli. Każda zmiana w kształcie piersi, nietypowe zmiany skóry, stwardnienie/guzek powinny nas skłonić do wizyty u lekarza. Ważne jest to, że takie samobadanie powinno być wykonywane pomiędzy 7 a 10 dniem cyklu u kobiet miesiączkujących. W 2020 roku dzięki współpracy z Urzędem Miasta w Kołobrzegu udało nam się przeprowadzić profilaktyczny program badań (USG/mammografia) dla kobiet w wieku 20-49 lat. Mamy nadzieję, że i w tym roku będzie to możliwe.

Czy ryzyko zachorowania rośnie, gdy chorowała kobieta z naszej rodziny?

Tak – i z pewnością powinniśmy zadbać o badania profilaktyczne w takim przypadku. Im szybciej wykryjemy jakieś zmiany, tym łatwiej jest zwalczyć chorobę.

Czy każda zmiana jest złośliwa i wymaga interwencji chirurgicznej?

Absolutnie nie. Właśnie szybkie wykrycie i zdiagnozowanie problemu daje nam niemal 100% szans na pełne wyleczenie. Nie każdy guzek musi być od razu nowotworem złośliwym. Ważne, aby jak najszybciej ustalić, z czym mamy do czynienia.

Inter Medical prowadzi aktualnie dwa programy przesiewowe w kierunku profilaktyki raka piersi oraz jelita grubego. Więcej szczegółów można znaleźć na stronie www.inter-medical.pl/bezplatne-badania.

 

 

 

 

PROGRAM PROFILAKTYKI RAKA PIERSI

„Zbadaj się, wygraj zdrowie!”– Program badań profilaktycznych w zakresie wczesnego wykrywania raka piersii raka jelita grubego w wybranych powiatach województwa zachodniopomorskiego. RPZP.06.08.00-32-K003/20

 

Komentarze