Złodzieje rowerów znów aktywni – policja ostrzega

W ostatnim czasie na terenie naszego powiatu odnotowano kilka kradzieży rowerów. Aby powstrzymać falę niepokojącego zjawiska policjanci apelują o ostrożność!
Złodzieje rowerów tylko czekają na chwilę naszej nieuwagi – ostrzegają mundurowi. Do kradzieży rowerów dochodzi zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. W większości przypadków giną one z otwartych klatek schodowych. Złodzieje wykorzystują nieskuteczne zabezpieczenia jednośladu, bądź jego całkowity brak.
W trosce o mieszkańców naszego powiatu policjanci apelują do wszystkich właścicieli rowerów, aby nie zostawiali swoich cennych jednośladów bez nadzoru oraz zabezpieczali je przed kradzieżą.
Aby zmniejszyć ilość kradzieży rowerów, należy pamiętać, że złodziej najczęściej wykorzystuje:
– pozostawienie roweru na balkonie bez dobrego zabezpieczenia,
– pozostawienie roweru na klatce schodowej,
– pozostawienie roweru przed sklepem, barem, budynkiem mieszkalnym,
– pozostawienie otwartych drzwi do garażu, piwnicy domu lub mieszkania.
Oto kilka porad, jak ustrzec się przed kradzieżą i jak utrudnić działanie złodziejowi:
– postaw na profesjonalne zabezpieczenie, warto skorzystać z mocnych i profesjonalnych blokad, nawet najprostsze zabezpieczenie może utrudnić kradzież,
– dwa zabezpieczenia są lepsze niż jedno. Im więcej czasu zabierze złodziejowi pokonanie zabezpieczeń, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że stracisz swój rower,
– miejmy oczy otwarte na to, kto wchodzi do naszej klatki schodowej. Często bez sprawdzenia, po usłyszeniu domofonu, wpuszczamy do środka budynku różne osoby, wśród których może znaleźć się i złodziej,
– gdy w bloku nie ma domofonów – wnioskujmy o ich zamontowanie,
– o wszystkich podejrzanych osobach zauważonych w otoczeniu naszego bloku , które na przykład coś wynoszą z piwnicy, wchodzą lub wychodzą z niej bez powodu, zawiadamiajmy policję.
Warto jest też oznakować swój rower.
Informujemy, że z myślą o zapewnieniu poczucia bezpieczeństwa mieszkańców powiatu kołobrzeskiego Komenda Powiatowa Policji w Kołobrzegu w ramach realizacji programu prewencyjnego ,,GRAWER” dysponuje urządzeniem do znakowania rowerów i innych cennych przedmiotów, które jest wykorzystywane w działaniach zabezpieczających rowery przed kradzieżą. Oznakowanie jednośladu polega na spisaniu marki i numeru fabrycznego oraz na naniesieniu na rower numeru identyfikującego właściciela roweru metodą tajnopisu. Na koniec właściciel oznakowanego pojazdu otrzymuje od policjanta potwierdzenie wykonania znakowania, wraz ze spisanymi wszystkimi cechami identyfikującymi rower. Drugi egzemplarz zostaje w jednostce policji.
Znakowanie roweru jest bezpłatne i odbywa w Komendzie Powiatowej Policji w Kołobrzegu po wcześniejszym umówieniu pod numerem telefonu: 477846627.

Komentarze