Żołnierze będą świętować w Kołobrzegu

Od wiosny 1945 roku 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana jest związana z północno – zachodnią częścią Polski, czego wyrazem będą obchody dorocznego święta „Dwunastki” – główna część zostanie zorganizowana w Kołobrzegu.
Tegoroczne obchody święta 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej  im. Bolesława Krzywoustego podzielono na dwa etapy. Pierwszą część będzie stanowił uroczysty apel z defiladą pododdziałów honorowych jednostek wojskowych wchodzących w skład 12 Dywizji. W defiladzie oprócz żołnierzy planowo ma uczestniczyć również ciężki sprzęt, w tym transportery opancerzone, wyrzutnie rakietowe i moździerze.
Apel rozpocznie się w piątek 14 czerwca br. o godzinie 12:00 na ulicy Armii Krajowej w Kołobrzegu.  Przy Skwerze Pionierów już od godziny 10:00 będzie trwał natomiast piknik z pokazem uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Podczas pikniku będzie można skosztować pysznej grochówki wojskowej, która będzie wydawana w godzinach 13:30 – 16:00.
Święto 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej zostało ustanowione na dzień 28 czerwca i związane jest z tradycjami bojowymi 6 Dywizji Strzelców Polskich Armii gen. Józefa Hallera. W tym dniu w 1919 roku, w obecności Naczelnika Państwa Polskiego – Marszałka Józefa Piłsudskiego, podczas walk o kształtowanie granic państwa, pułki z 6 Dywizji Strzelców Polskich przeszły swój chrzest bojowy, wykazując się odwagą i przełamując front pod Złoczowem.
Obecnie 12 Szczecińska Dywizja Zmechanizowana składa się z następujących jednostek wojskowych:
– Dowództwo (Szczecin);
– 2 Brygada Zmechanizowana (Złocieniec, Czarne, Oleszno);
– 7 Brygada Obrony Wybrzeża (Słupsk, Lębork, Trzebiatów);
– 12 Brygada Zmechanizowana (Szczecin, Stargard, Choszczno);
– 5 pułk artylerii (Sulechów);
– 8 pułk przeciwlotniczy (Koszalin);
– 12 pułk logistyczny (Kołobrzeg);
– 12 batalion dowodzenia (Szczecin).

Komentarze