Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa rozpoczęto w Kołobrzegu – sprawdź ich program

W Kołobrzegu uroczyście zainaugurowano Zachodniopomorskie Dni Dziedzictwa. 
To projekt realizowany w ramach europejskiego święta zabytków, a tym samym okazja do poznawania historii i kultury m.in. poprzez udział w wydarzeniach, koncertach, wystawach i piknikach.
Maria Witek, dyrektor Biura Dokumentacji Zabytków w Szczecinie mówi, że w naszym regionie Dni Dziedzictwa będą obchodzone dłużej, niż zakłada to europejski pierwowzór. – To są wydarzenia trwające trzy miesiące, od sierpnia do października. Dlatego, że takie było zapotrzebowanie społeczne. My nie mieściliśmy się w tej dość sztywnej organizacji europejskich dni w dwóch weekendach – mówi Witek.
Podczas inauguracji uhonorowano osoby i instytucje wyróżniające się ochroną i propagowaniem dziedzictwa. Zostały wręczone nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Zachodniopomorskiego i Prezydenta Kołobrzegu. Wśród wyróżnionych znalazł się kołobrzeżanin Robert Maziarz, założyciel Muzeum Historii Kołobrzegu Patria Colbergiensis. To, że nasze miasto zostało gospodarzem uroczystości jest potwierdzeniem i wzmocnieniem pozycji Kołobrzegu w dążeniu do uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

W ramach Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa w całym województwie odbędzie się łącznie kilkadziesiąt wydarzeń promujących bogactwo kulturowe naszego regionu. Program wszystkich wydarzeń można sprawdzić poniżej.

Komentarze